nasze media Najnowszy numer MGN 12/2021

PAP/a

dodane 26.08.2011 10:45

Odkryto najstarsze ślady hodowli koni


W regionie Al-Makar w Arabii Saudyjskiej odkryto liczące ok. 9 tys. lat wytwory, świadczące o zajmowaniu się ludzi w epoce kamienia hodowlą koni. Są to najstarsze dowody tego rodzaju ludzkiej aktywności na świecie.

"Znaleziska wykazały, że Al-Makar jest najstarszym jak dotąd miejscem na świecie, w którym ludzie zajmowali się hodowlą koni" - napisano w oficjalnym oświadczeniu Saudyjskiej Komisji ds. Turystyki i Zabytków Starożytnych (SCTA), dodając, że znaleziska ukazują także kulturalną aktywność ludzi w epoce kamiennej w tym regionie.

Król Abd Allah pochwalił pracę archeologów i poprosił ich o opublikowanie wyników wykopalisk, z których wynika, że Półwysep Arabski dzierży palmę pierwszeństwa w hodowli koni.

"Wykopaliska świadczą o tym, że hodowla koni jest starą tradycją, którą muzułmanie odziedziczyli po swoich przodkach. Nic dziwnego, że w czasach proroka Mahometa, a później kalifów, wyznaczano specjalne obszary przeznaczone do hodowli i ujeżdżania koni" - powiedział przewodniczący SCTA, książę Sultan ibn Salman As-Saud.

Członek SCTA, odpowiedzialny za zabytki starożytne i muzealnictwo, Ali Al-Ghabban powiedział, że prace wykopaliskowe w regionie Al-Makar rozpoczęto w zeszłym roku, po doniesieniach jednego z mieszkańców, a w projekcie brały udział połączone zespoły: saudyjski i międzynarodowy.

Al-Ghabban poinformował także, że testy DNA i datowanie izotopem węgla C14, którym poddano 80 odnalezionych wytworów wykazały, że mają one ok. 9 tys. lat. Z wcześniejszych wykopalisk w innych krajach wynikało, że ludy Azji Środkowej zajmowały się hodowlą koni najwcześniej 5 tys. lat temu.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione