nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

KAI

dodane 22.08.2011 10:44

Za dwa lata Rio de Janeiro


Około 2 mln osób uczestniczyło we Mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI na madryckim lotnisku wojskowym Cuatro Vientos. Eucharystia zakończyła obchody 26. Światowych Dni Młodzieży.

W skierowanej do młodych homilii papież zachęcał ich do dawania świadectwa wiary w najróżniejszych środowiskach, „nawet tam, gdzie się ją odrzuca lub gdzie panuje obojętność”. Na zakończenie Ojciec Święty poinformował, że miejscem 28. Światowego Dnia Młodzieży w 2013 r., będzie Rio de Janeiro.

Ostatnią noc młodzież z całego świata spędziła na lotnisku Cuatro Vientos w Madrycie, pozostając tam od wieczornego czuwania, któremu przewodniczył Benedykt XVI. W tym czasie w namiotach-kaplicach rozstawionych na terenie bazy wojskowej można było adorować Najświętszy Sakrament. Organizatorzy spotkania chcieli w ten sposób pomóc pielgrzymom w dobrym przygotowaniu się do dzisiejszej liturgii pod przewodnictwem Ojca Świętego. Niestety, niektóre z namiotów zostały poważnie uszkodzone przez wiatr.

Wczesnym rankiem na lotnisku Czterech Wiatrów rozpoczęło się przygotowanie do Mszy św. Nie było ono już tak rozbudowane jak to wczorajsze, ograniczyło się raczej do wspólnych śpiewów. Gdy Benedykt XVI ok. 9.10 pojawił się na miejscu celebry, młodzi przywitali go z ogromnym entuzjazmem. Nad tłumem, który może liczyć nawet 2 mln osób, powiewały tysiące flag a młodzież skandowała na cześć papieża. Po dotarciu do ołtarza Ojciec Święty został powitany przez króla Juana Carlosa oraz królową Sofię. Na lotnisko przybyli również przedstawiciele władz Hiszpanii i miasta. Uczestników Mszy św. było tak wielu, że organizatorzy utworzyli dodatkowe prowizoryczne sektory dla ok. 200 tys. osób.
Przed rozpoczęciem Eucharystii, którą wraz z papieżem koncelebrowało ok. 800 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata, jak również ok. 12-15 tys. kapłanów, lektor poprosił zgromadzonych o wyciszenie się, by dobrze przeżyć liturgię.

Ojciec Święty, nawiązując do Ewangelii zawierającej pytanie Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” i odpowiedzi Piotra: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”, podkreślił, że „wiara wykracza poza zwykłe dane empiryczne lub historyczne, zdolna jest pojąć tajemnicę osoby Chrystusa w Jej głębi”. Przypomniał, że nie jest ona wynikiem wysiłku ludzkiego, ludzkiego umysłu, lecz raczej darem Boga.

Papież zwrócił uwagę, że i dzisiaj Chrystus zwraca się do młodych ludzi z pytaniem z jakim zwrócił się do Apostołów: „A wy, za kogo Mnie uważacie?”. „Odpowiedzcie Mu wielkodusznie i śmiało, jak wypada sercu młodemu, takie jak wasze. Powiedzcie Mu: Jezu, wiem, że jesteś Synem Bożym, że dałeś swoje życie dla mnie. Chcę iść za Tobą wiernie i kierować Twoim słowem. Ty znasz mnie i miłujesz. Ufam Tobie i całe moje życie składam w Twoje ręce. Chcę, żebyś był siłą, która mnie podtrzymuje, radością, która mnie nigdy nie opuszcza” - zachęcał Benedykt XVI.

Tradycją ŚDM jest, że modlitwa wiernych wypowiadana jest w kilku językach. Wezwanie za Benedykta XVI odmówione zostało po chińsku, po arabsku natomiast proszono za młodych całego świata, którzy nawet jeszcze nie znają Chrystusa, aby otworzyli swoje serca na prawdę, kroczyli drogami dobra i z pomocą Kościoła otrzymali dar wiary, nadziei i miłości, przyjmując łaskę Tego, który jest początkiem i końcem całego świata.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione