nasze media MGN 07/2024

PAP

dodane 16.08.2011 09:31

Pierwszy turniej krykieta w Polsce


Łódzki Klub Krykietowy LCC zdobył Puchar Polski w krykiecie. W finałowym pojedynku w Warszawie jedenastka LCC wygrała z Warsaw Kings o jedno wykluczenie. Był to pierwszy oficjalny turniej w kraju w tej dyscyplinie.

W finale każda z drużyn miała do dyspozycji po 30 serii, czyli 180 piłek. Gospodarze zdobyli 148 punktów, ale w 22. serii stracili ostatniego, 10. zawodnika.

W 27. serii drugiej części, gdy już od kilkunastu piłek rywalom brakowało wykluczenia, aby wygrać mecz, kapitan łódzkiego zespołu Kashif Jawed wybił piłkę za 4 pkt, dając 149. punkt jego klubowi, a tym samym Puchar Polski.

Najwięcej dla zwycięzców, 33 pkt, uzyskał Zahid Butt; dla pokonanych Muhammad Mansha – 21. Po trzy wykluczenia w LCC mieli Harsh Zala i Kashif; w Warsaw Kings – Mansha i Adnan Razak.
Imigranci z Azji Południowej stanowią trzon wszystkich trzech zespołów, które uczestniczyły w turnieju, zorganizowanym przez Taruna Daluję.

Krykiet to gra zespołowa z najdawniej skodyfikowanymi zasadami, bo jeszcze w XVIII wieku. Jej korzenie wywodzą się z Anglii, a dziś największą popularnością poza swą ojczyzną cieszy się w krajach Wspólnoty Narodów – głównie w Azji Południowej, Australii i Nowej Zelandii, w Afryce Południowej i na Karaibach. Na Starym Kontynencie, poza Anglią, gra się głównie w Holandii, Irlandii i Szkocji, choć do Europejskiej Rady Krykieta należy 31 państw. W niemal wszystkich krajach imigranci z Azji lub ich potomkowie są głównymi animatorami rozwoju tej dyscypliny.

« 1 »