nasze media MGN 07/2024

PAP/a

dodane 10.08.2011 13:12

Park Miniatur Sakralnych


Park Miniatur Sakralnych z miniaturami najbardziej znanych chrześcijańskich sanktuariów świata zostanie w czwartek otwarty w wyrobisku po dawnym kamieniołomie Złota Góra w częstochowskiej dzielnicy Zawodzie.

Na terenie ok. 3,2 ha znalazły się wykonane w skali 1:25 miniatury: Bazyliki Narodzenia Pańskiego z Betlejem, Świątyni Grobu Pańskiego z Jerozolimy, Domu Maryi Dziewicy z okolic Efezu, rzymskiej Bazyliki św. Jana na Lateranie, Bazyliki Niepokalanej w Lourdes, Bazyliki św. Jakuba z Santiago de Compostela, Ostrej Bramy z Wilna, Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, Bazyliki Matki Bożej z Montserrat, Kościoła św. Jakuba Starszego z Medjugorie, Sanktuarium Maryjnego z Mariazell, Sanktuarium Matki Bożej z Alttoeting oraz katedry z ormiańskiego Echmiadzin.

Jeszcze w tym sezonie w Parku mają stanąć modele Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie, Sanktuarium Maryjnego w Loreto oraz Bazyliki Matki Bożej z La Salette. W przyszłym roku Park ma wzbogacić się o miniaturę Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Umieszczanie tam kolejnych budowli ma zależeć od zainteresowania i opinii publiczności.

Miniatury umieszczone na różnych wysokościach urozmaiconego terenu łączą ścieżki o długości ok. 1,6 km. W przyszłym roku część otaczającej je naturalnej roślinności ma zająć ogród z roślinami biblijnymi, m.in. z: dyptamem jesionolistnym, winoroślami, cedrem atlaskim i migdałowcem karłowatym. W podobnym terminie inwestor planuje zbudować tam place zabaw nawiązujący do wydarzeń biblijnych - Arki Noego i wieloryba Jonasza.

Park buduje firma z Wieliczki zajmująca się przede wszystkim dystrybucją paliw i olejów. W Częstochowie inwestuje jednak w rozrywkę, rekreację i sport. Park Miniatur Sakralnych ma być - zgodnie z jej planami - pierwszym elementem kompleksu rekreacyjno-sportowo-edukacyjnego. Kolejną jego częścią miałby być Park Zimowy m.in. z niewielkim stokiem narciarskim i wyciągiem oraz torem saneczkowym i lodowiskiem.

Według niedawnych zapowiedzi inwestora, taki projekt kosztowałby ok. 2,3 mln zł. Firma złożyła już wniosek o unijne dofinansowanie w wysokości ok. trzeciej części tej kwoty. Ew. decyzja w tej sprawie ma być znana jesienią. Łącznie inwestor posiada w rejonie częstochowskiej Złotek Góry 16 ha. Park Miniatur i część zimowa zajęłyby na razie 10 ha. W ub. roku miasto za niespełna 3 mln zł doprowadziło pod Złotą Górę nową drogę z oświetleniem, chodnikiem i ścieżką rowerową.

Według informacji biura prasowego częstochowskiego magistratu, na terenie Parku w chwili otwarcia ma działać punkt gastronomiczny, obok którego zbudowano platformę widokową. Do dyspozycji zwiedzających mają być animatorzy i przewodnicy. Miejsce mają ożywiać imprezy - koncerty, przedstawienia czy jarmarki. Wejście do Parku będzie płatne, prywatny inwestor liczy m.in. na zainteresowanie pielgrzymów.

Podczas niemieckiej okupacji na częstochowskiej Złotej Górze mieścił się jeden z obozów jenieckich tworzących Stalag nr 367, gdzie przetrzymywano głównie Francuzów, Włochów i Rosjan. W pobliżu najwyższego punktu góry (281 m n.p.m.) znajduje się tablica upamiętniająca 10 tys. zamordowanych żołnierzy radzieckich. Z danych uzyskanych podczas akcji ekshumacyjnych wynika, że łącznie w całym Stalagu nr 367 zginęło ok. 17 tys. jeńców.
« 1 »