nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP/a

dodane 20.07.2011 08:42

Młodzież zbuduje plac zabaw


Plac zabaw dla dzieci z Częstochowy zbudują w sierpniu młodzi uczestniczy międzynarodowego programu Ewoca3. Co roku podczas trzytygodniowych obozów trzy dwunastoosobowe zespoły młodzieży z różnych krajów wspólnie budują coś na rzecz dzieci ze swoich okolic.

Według informacji biura prasowego urzędu miasta w Częstochowie, skąd pochodzi jeden z zaangażowanych w projekt zespołów, podczas poprzednich wakacji młodzi częstochowianie pomagali budować pomost na jeziorze w niemieckim Westerkappeln i park linowy w litewskim Rietavas. Teraz powstać ma plac zabaw dla dzieci w Parku Narutowicza w częstochowskiej dzielnicy Zawodzie.

Jak wyjaśnił jeden z koordynatorów programu Ralf Bornstedt z Niemiec, Ewoca3 to "program trójkowy": przewiduje trzy obozy w trzy lata, podczas których wspólna praca przez trzy tygodnie łączy młodych ludzi z trzech krajów. Celem ich pracy jest rozwój infrastruktury dla dzieci i młodzieży, podkreślany jest przy tym ekologiczny wymiar tych przedsięwzięć. Młodzież przy okazji poznaje się, zaprzyjaźnia i uczy języków.

Według Jana Brożyńskiego ze współkoordynującego jeden z projektów częstochowskiego stowarzyszenia CZ-ART, podobne przedsięwzięcia mogą m.in. okazywać się bodźcem uruchamiającym społeczną aktywność. "Często ludzie mają w świadomości, że ktoś powinien coś zrobić, zmienić wokół nich, a przecież samemu można zainicjować pożyteczną akcję. (...) Wystarczyło zapytać mieszkańców, jaki plac chcieliby u siebie, uprzedzając, że chcemy tam budować plac zabaw, a już znaleźli się pierwsi gotowi do pomocy" - wyjaśnił Brożyński.

Częstochowski Park Narutowicza, gdzie powstanie nowy plac zabaw, jest położony w pobliżu centrum, jego obszar przylega m.in. do przecinającej Częstochowę drogi krajowej nr 1. Według tamtejszych samorządowców, sam teren jest bardzo atrakcyjny, brakuje jednak miejsca do bezpiecznej zabawy dla dzieci.

Nowy plac zabaw będzie budowany w Parku od 8 do 28 sierpnia. 36 osób uczestniczących w projekcie zostanie w tym czasie zakwaterowanych w internacie miejscowego zespołu szkół im. Andersa. Wszyscy zostaną podzieleni na trzy grupy: budowlaną, kuchenną i medialną. Grupa budowlana będzie pracować - pod nadzorem profesjonalisty - na placu zabaw, grupa kuchenna będzie odpowiadać za posiłki, a grupa medialna ma dokumentować przebieg projektu i dbać o jego promocję. W ramach wypoczynku uczestnicy obozu poznają Częstochowę, Kraków i Oświęcim.

Program Ewoca3 wspiera prowadzone według tego samego schematu projekty trzynastu organizacji młodzieżowych z Nadrenii Północnej Westfalii, które zapraszają do współpracy lokalne organizacje z innych krajów. W przedsięwzięcie, w którym uczestniczy częstochowskie Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART, zaangażowane są również: po stronie niemieckiej Kreis Jugendamt Steinfurt oraz po stronie litewskiej - Stowarzyszenie Progressas z Rietavas.

Każdy z obozów w ramach programu Ewoca3 otrzymał dofinansowanie niemieckiej Fundacji Mercator w wysokości 20 tys. euro. Drugie tyle pozyskują sami uczestnicy, m.in. część z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Koszt częstochowskiego placu zabaw wyniesie ok. 10 tys. euro. Jego otwarcie będzie jedną z imprez Dni Częstochowy.
« 1 »