nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/a

dodane 18.07.2011 08:37

Austria pożegnała Otto Habsburga


Tysiące ludzi, w tym koronowane głowy, uczestniczyły w sobotę w Wiedniu w uroczystości pogrzebowej Otto Habsburga, najstarszego syna ostatniego cesarza Austrii i króla Węgier. Otto Habsburg zmarł 4 lipca w Niemczech, gdzie mieszkał od 1954 roku, w wieku 98 lat.

Msza żałobna odbyła się po południu w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana. Przed jej rozpoczęciem członkowie rodziny i przedstawiciele rodów królewskich w milczeniu pochylili przed trumną głowy w hołdzie dla zmarłego. Kondukt żałobny przeszedł następnie przez centrum austriackiej stolicy do miejsca pochówku w kościele kapucynów. Tysiące ludzi obserwowały uroczystość na telebimach.

Mszę żałobną - wraz z arcybiskupem Wiednia, kardynałem Christophem Schoenbornem - koncelebrowało siedmiu biskupów z krajów tworzących dawną monarchię austro-węgierską.

W miejscu pochówku Otto Habsburga, w krypcie cesarskiej kościoła kapucynów, spoczywa m.in. jego matka, cesarzowa Zyta. Zgodnie z wolą zmarłego jego serce ma trafić do opactwa benedyktyńskiego w Pannonhalmie, w zachodnich Węgrzech. Do krypty cesarskiej ma zostać przeniesiona także trumna zmarłej w ub. roku żony Otto Habsburga, Reginy.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczył m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, a także członkowie rodzin królewskich z Luksemburga, Liechtensteinu, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

W przesłaniu odczytanym przez nuncjusza apostolskiego Petera Stephana Zurbriggena, Benedykt XVI określił zmarłego jako "wielkiego Europejczyka, który niestrudzenie poświęcił się na rzecz pokoju i współistnienia narodów".

Urodzony w 1912 r. Otto Habsburg miał objąć tron po swoim ojcu Karolu I, ale po rozpadzie monarchii w 1918 r. żył na emigracji.

W latach 50. osiadł w Bawarii, gdzie działał jako pisarz i polityk. Po przyjęciu obywatelstwa niemieckiego został członkiem chadeckiej CSU.

Ten poliglota i wielki zwolennik integracji europejskiej od 1979 do 1999 r. zasiadał w Parlamencie Europejskim. Na całym świecie wygłaszał wykłady na temat spraw międzynarodowych.

"Otto Habsburg zawsze wiedział, że na europejskim kontynencie więcej nas łączy niż dzieli. To jego najważniejsze dla nas przesłanie" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który wziął udział w ceremonii pogrzebowej. Szef PE nazwał Otto Habsburga "zaangażowanym Europejczykiem".

W ostatnich dniach austriackie czasopisma były wypełnione opowieściami o dynastii Habsburgów, okraszonymi wspomnieniami prominentnych polityków i ludzi biznesu. Jego śmierć wywołała w Austrii nostalgię za złotymi latami monarchii austro-węgierskiej, która rozpadła się w 1918 roku.
« 1 »