nasze media Najnowszy numer MGN 06/2023

PAP/a

dodane 15.07.2011 14:39

Kościół pw. Jana Pawła II przy Górze Krzyży


Przy Górze Krzyży pod Szawlami, jednym z pielgrzymkowych miejsc na Litwie, zostanie zbudowana świątynia pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II - poinformowało w piątek litewskie ministerstwo kultury.

Góra Krzyży to nieduże wzniesienie, gdzie stłoczone stoją dziesiątki tysięcy krzyży, ustawionych tu w różnych intencjach przez Litwinów, ale też przez obcokrajowców. W 1993 roku to miejsce rozsławił papież Jan Paweł II, który podczas swej pielgrzymki na Litwę odprawił tu mszę świętą i ustawił swój krzyż.

Zgodnie z projektem, by nie przysłonić samej Góry Krzyży, świątynia powstanie w odległości ponad 300 metrów od wzgórza. Będzie niewielka, zmieści około 100 osób i nie będzie przekraczała ośmiu metrów wysokości. Zostanie wybudowana za pieniądze ofiarodawców.

W 1430 roku, w intencji przyjęcia przez Żmudź chrztu, na Górze Krzyży postawiono kapliczkę, nad którą górował wielki krzyż. W 1831 roku, po upadku powstania listopadowego, zaczęto tam masowo ustawiać kolejne krzyże. Od tego czasu stale ich przybywa.

Krzyże są stawiane bądź zawieszane na już stojących. Są różnej wielkości - od kilkumetrowych do miniaturowych. Ustawia się je w różnych intencjach - jako symbole czy wota.

W okresie sowieckim władze próbowały zlikwidować to miejsce. Mimo to krzyże wciąż stawiano. Obecnie trudno określić ich dokładną liczbę. Niektórzy oceniają, że samych stojących jest 50 tys., a licząc z położonymi i podwieszonymi - blisko 200 tysięcy.
« 1 »