nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

PAP/p

dodane 25.05.2011 09:35

Piknik Naukowy w Warszawie


W sobotę w Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jednym z wystawców będzie Muzeum Historii Polski. Przygotowuje ono wystawę pt. „Wolne elekcje królów w Rzeczpospolitej Obojga Narodów”.

Wystawa nawiązywać ma do hasła przewodniego pikniku – „wolności”.

Jak wyjaśnił kierownik Działu Badawczego Muzeum Historii Polski, dr hab. Michał Kopczyński, placówka chce ukazać wolne elekcje „jako manifestację wolności wyboru panującego, a nie anarchii - jak najczęściej przedstawia się w podręcznikach wybieranie królów Polski przez szlachtę”.

Wśród przygotowanych przez muzeum atrakcji będzie m.in. gra dla widzów "Wolna elekcja". Jej uczestnicy wcielą się w postaci polskich szlachciców. Każdy dostanie kartę z krótkim opisem postaci pretendentów do tronu i celów, jakie dany szlachcic chciał osiągnąć na Sejmie Elekcyjnym. Graczom zaprezentują się trzej kandydaci do tronu polskiego podczas pierwszej wolnej elekcji w roku 1573: Henryk Walezy, Ernest Habsburg i Iwan Groźny. Uczestnicy muszą wybrać jednego z nich na tron Rzeczpospolitej kierując się zarówno argumentami przedstawianymi przez kandydata, jak i własnym interesem.

Goście będą mogli także ułożyć wielkie puzzle przedstawiające dwie wersje obrazu Canaletta, różniące się szczegółami, i wskazać te różnice.

Piknik rozpoczyna się o godzinie 11 i potrwa do godziny 20.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione