nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

Radio Watykańskie/a

dodane 24.05.2011 15:25

Harcerska wyprawa do źródeł


22 maja 1911 r. we Lwowie Andrzej Małkowski wydał pierwszy rozkaz skautowy powołujący drużyny harcerskie.

Dokładnie sto lat po tym wydarzeniu ponad 800 harcerek i harcerzy reprezentujących sześć organizacji z całego świata spotkało się w ostatnią sobotę na Instruktorskiej Wyprawie do Lwowa „Powrót do źródeł”.

Uroczystej Mszy dziękczynno-błagalnej w katedrze lwowskiej przewodniczył biskup łucki Marcjan Trofimiak. Po niej harcerze wielką kolumną przeszli pod budynek lwowskiego „Sokoła”, pierwszej siedziby Komendy Skautowej, gdzie zawieszona zostanie pamiątkowa tablica. Innym bardzo emocjonalnym elementem Wyprawy był Apel Poległych na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie uczestnicy modlili się za obrońców Ojczyzny w harcerskich mundurach na przestrzeni stulecia.

Wyprawa zakończyła się nocnym ogniskiem, w którym uczestniczyli także zaproszeni goście, m.in. p. prezydentowa Karolina Kaczorowska, harcmistrzyni Krystyna Małkowska, wnuczka Andrzeja i Olgi Małkowskich, oraz najwyższe władze organizacyjne: Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, ZHK „Zawisza”, Stowarzyszenia Harcerskiego, Harcerstwa Polskiego na Litwie, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju z Londynu. Komendantką wyprawy była hm. Anna Litner z ZHR, a ze strony ukraińskich gospodarzy hm. Stefan Adamski ze Lwowa.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione