nasze media Najnowszy numer MGN 06/2022

PAP/a

dodane 23.05.2011 10:41

Hiobowe wieści znad Missouri


Nad środkowym zachodem USA przeszło w niedzielę kilka tornad powodując śmierć co najmniej 30 osób w miasteczku Joplin, na południowym zachodzie stanu Missouri, i jednej w Minneapolis w stanie Minnesota. Tornada wyrządziły też poważne straty materialne.

Silne tornado przeszło nad zamieszkanym przez około 50 tys. ludzi Joplin w niedzielę wieczorem czasu miejscowego.

"Obecnie wiemy, że liczba zabitych wynosi 30 - poinformował agencję Reuters koroner z hrabstwa Newton, w którym położone jest miasto. - Słyszeliśmy o liczbie przekraczającej nawet 100, ale nie wydaje mi się, aby ktokolwiek dysponował obecnie dokładnymi danymi".

Dodał, że tylko w jednym miejscu odnaleziono 11 ciał.

Jak przypomina Reuters w ubiegłym miesiącu, kiedy tornada przeszły nad siedmioma amerykańskimi stanami, zginęło co najmniej 330 ludzi. Tylko w Alabamie śmierć poniosło 238 osób, kiedy 27 kwietnia trąby powietrzne przeszły nad miastem Tuscaloosa.

Gubernator stanu Missouri Jay Nixon powiedział w niedzielę w rozmowie z CNN, że zginęła nieznana na razie liczba ludzi. "Nie mamy żadnych liczb, ale mamy potwierdzenie, że są zabici".

Nixon ogłosił stan wyjątkowy i poinformował, iż nakazał wysłanie stanowej Gwardii Narodowej, która ma pomóc regularnemu wojsku i innym rządowym agencjom w usuwaniu skutków gwałtownych burz, które jak powiedział "spowodowały rozległe zniszczenia w całym Missouri".

Według miejscowych władz i telewizji w Joplin w gruzach są całe osiedla oraz szpital. Jedna z mieszkanek północnych rejonów miasta relacjonuje, że zniszczonych jest wiele budynków i płonie jedyna w mieście szkoła średnia.

Inne tornado przeszło nad północną częścią i przedmieściami Minneapolis, największego miasta w stanie Minnesota, zrywając dachy z dziesiątków budynków. Zginęła co najmniej jedna osoba a 30 zostało rannych. Tornado uderzyło w niedzielę po południu czasu miejscowego. Burza zerwała linie wysokiego napięcia i pozbawiła prądu około 22 tys. budynków.

W nocy z soboty na niedzielę tornada przeszły nad północno-wschodnią częścią stanu Kansas, gdzie zginęła jedna osoba, a około 200 budynków zostało uszkodzonych. Stan wyjątkowy ogłoszono tam w 16 hrabstwach.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione