nasze media Mały Gość 04/2024

PAP/a

dodane 10.05.2011 09:39

Znaleźli dwie nieznane wcześniej planetoidy


Uczniowie z Torunia i z Sierpca znaleźli dwie nieznane wcześniej planetoidy na fotografiach wykonanych przez hawajski teleskop Pan-STARRS 1. Odkryć dokonano dzięki międzynarodowemu programowi International Astronomical Search Collaboration (IASC).

Osiągnięcia polskich uczniów zaliczono do jednych z największych sukcesów kampanii, która ma potrwać do 20 maja, w ramach programu IASC. Oprócz młodzieży z Polski, biorą w nim udział uczniowie z Brazylii, Bułgarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu i Turcji.

W Polsce działania uczniów w ramach IASC są wspierane przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Planetoidę, która zyskała oznaczenie 2011 FJ49 odkryły gimnazjalistki z Zespołu Szkół nr 10 im. prof. Stefana Banacha w Toruniu. Asteroidę 2011 FX88 znaleźli uczniowie z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu.

Oba odkrycia zostały już potwierdzone, a dane o nowych obiektach trafią wkrótce do mieszczącego się na Harwardzie Minor Planet Center, które dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA zbiera informacje o najmniejszych ciałach Układu Słonecznego - także tych, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi.

Planetoida, inaczej asteroida to ciało niebieskie o małych rozmiarach - od kilku metrów do czasem ponad 1000 km - obiegające Słońce. Ma stałą powierzchnię skalną lub lodową.
« 1 »