nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

KAI/a

dodane 27.04.2011 12:24

Taizé w Moskwie


Bracia z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé i 240 młodych ludzi z 26 krajów wzięli udział w prawosławnych uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego w Moskwie.

Pobyt w stolicy Rosji trwał od 20 do 25 kwietnia. 21 kwietnia uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w liturgii Wielkiego Czwartku w cerkwi św. Tatiany przy państwowym Uniwersytecie Moskiewskim. Po południu natomiast spotkali się z ks. Wsiewołodem Czaplinem, kierującym w Patriarchacie Moskiewskim Wydziałem ds. Stosunków ze Społeczeństwem. Uczestniczyli też w odprawianej przez niego wieczornej liturgii Dwunastu Ewangelii. Po jej zakończeniu wierni szli do domów z zapalonymi świecami, aby ich płomieniem uczynić znak krzyża na nadprożu drzwi wejściowych do mieszkania.

W Wielki Piątek bracia wraz z młodymi pojechali do Butowa na południowych przedmieściach Moskwy. Na tamtejszym poligonie w latach 1935-37 rozstrzelano ponad 20 tys. ludzi. W znajdującej się tam obecnie cerkwi Nowych Męczenników goście z całej Europy uczestniczyli w nabożeństwie złożenia Chrystusa do grobu, zakończonym procesją wokół świątyni.

Wielka Sobota rozpoczęła się od liturgii sprawowanej przez przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych, metropolitę Hilariona w cerkwi Ikony Matki Bożej. Po liturgii bracia i towarzyszący im młodzi zostali przyjęci przez metropolitę i młodzież z grupy parafialnej. Po południu zaś wszyscy udali się do centrum miasta, by w jednym z kościołów modlić się przy całunie Chrystusa spoczywającego w grobie, wysłuchać konferencji o ikonie Matki Boskiej Włodzimierskiej i nauczyć się śpiewów na całonocną liturgię wielkanocną w parafii św. Tatiany, zakończoną o szóstej rano braterskim posiłkiem.

W Niedzielę Wielkanocną młodzi pielgrzymi katolicy wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP przez abp. Paolo Pezziego. Protestanci zaś udali się na liturgię do kościoła anglikańskiego. Następnie wszyscy udali się do prawosławnej katedry Chrystusa Zbawiciela, gdzie uroczystym nieszporom przewodniczył patriarcha moskiewski i Wszech Rusi, Cyryl. Świątynia zniszczona na rozkaz Stalina w 1931 r., została odbudowana w 2000 r.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione