nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP/a

dodane 20.04.2011 11:32

Audiobooki w warszawskich autobusach


Z okazji Światowego Dnia Książki w piątek i sobotę pasażerowie stołecznej komunikacji miejskiej będą mogli słuchać w autobusach fragmentów polskiej i zagranicznej literatury. W tych dniach na ulice wyjedzie 240 audiobusów. Będzie można w nich wysłuchać 14 książek.

Specjalne autobusy będą kursować przez dwa dni w godzinach 9.00-13.00 i 18.00-20.00, aby jak najwięcej pasażerów mogło spotkać się z literaturą w wersji audio - poinformowali organizatorzy akcji. Konferencja prasowa odbyła się w jednym z takich audiobusów.

Obchody Światowego Dnia Książki to wspólna inicjatywa ZTM, firmy Nokia oraz serwisu audioteka.pl, z którego można pobrać książki w wersji audio do słuchania w telefonie komórkowym. To druga edycja akcji. W tym roku jej zasięg jest prawie 10 razy większy w porównaniu w rokiem ubiegłym.

"Naszym zadaniem jako ZTM jest oczywiście zapewnienie mieszkańcom Warszawy komunikacji, ale chcemy też, żeby te podróże były przyjemne. Można to osiągnąć przez zakup nowoczesnego i wygodnego taboru, co robimy, ale też poprzez kulturę. Czytanie to ulubiona forma urozmaicania sobie czasu przez warszawiaków. Ma ono jeszcze jedną wartość: pozwala unikać nawyków, które przeszkadzać mogą innym pasażerom, jak głośne i uciążliwe rozmowy przez telefon czy głośne słuchanie muzyki" - powiedział PAP rzecznik ZTM Andrzej Skwarek.

72 minuty, czyli czas, jaki spędza dziennie w podróży przeciętny pasażer komunikacji miejskiej, wystarcza, aby przeczytać ok. 30 stron książki. A to oznacza nawet dwie książki miesięcznie.

W czasie trwania akcji usłyszeć będzie można fragmenty 14 książek. Są to: "Łóżko" Janusza Wiśniewskiego, "Dom nad rozlewiskiem" Małgorzaty Kalicińskiej, "Romans biurkowy, czyli 99 dni z życia korporacji" Mariusza Urbanka, "Ania z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery, "Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren, "Sieć. ostatni bastion SS" Bogusława Wołoszańskiego, "Mróz" Marcina Ciszewskiego, "Piąta Ewangelia" Philipa Vandenberga, "Pan Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza, "Walkirie" Paula Coelho, "Służące" Katryn Stockett, "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, "Baśnie i opowieści" Hansa Christiana Andersena i "Stuhrowie. Historie rodzinne" Jerzego Stuhra.

Patronat nad akcją objęła prezydent Miasta St. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"To nie pierwszy raz, gdy literatura trafiła do środków komunikacji miejskiej. Już w niej bywała, mogliśmy m.in. czytać w pojazdach komunikacji miejskiej wiersze - powiedział PAP wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński.

"Warszawa chce być niepisaną stolicą książki i literatury. I marzy mi się, żebyśmy kiedyś w przyszłości mieli autobusy, w których się czyta, słucha muzyki i można obejrzeć coś ze sztuk audiowizualnych" - zaznaczył.

Kampanię wsparła aktorka Magdalena Różczka, która oprócz ról filmowych i serialowych ma na swoim koncie również nagrania audiobooków.

"Bardzo lubię nagrywać audiobooki i pracować z głosem, ale to najtrudniejsza forma pracy czytanej. Myślę, że dzięki tej akcji niektórzy po raz pierwszy zetkną się z audiobookami i zaczną ich słuchać, ale też wrócą do czytania. Jeśli ktoś odsuwa się od książek, to ciężko do nich wrócić, a audiobooki mogą być dobrą drogą powrotu" - oceniła aktorka.

Światowy Dzień Książki obchodzony jest 23 kwietnia. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest w tej hiszpańskiej prowincji hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona, Św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione