nasze media Najnowszy numer MGN 10/2022

PAP/a

dodane 15.04.2011 14:10

Będzie pokój z Krzyżakami


Inscenizację uroczystości podpisania pokoju pomiędzy Polakami i Krzyżakami przygotowały władze Torunia. Impreza uświetni obchody 600-lecie słynnego traktatu, który kończył "wielką wojnę" z zakonem krzyżackim.

"W niedzielę będzie niepowtarzalna okazja do wyobrażenia sobie historycznej chwili podpisania I pokoju toruńskiego. Podczas inscenizacji, zatytułowanej 'Z przeszłości w przyszłość 1411-2011-2411', zgromadzeni na Rynku Staromiejskim widzowie zobaczą, jak przedstawiciele strony polskiej i krzyżackiej przybiją na dokumentach swoje pieczęcie, po czym zgodnie z obyczajami dyplomacji nastąpi wymiana pergaminów" - zapowiedziała w piątek rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka.

W drugiej części imprezy przygotowany zostanie dokument adresowany do mieszkańców miasta, którzy za 400 lat będą przypuszczalnie świętować 1000-lecie zawarcia pokoju. Na długim pasie papieru władze miasta i uniwersytetu oraz wszyscy chętni mieszkańcy przekażą potomnym swoje przesłanie.

"Spisane gęsim piórem myśli zamknięte zostaną w "kapsule czasu" i przekazane do miejscowego archiwum. Na kapsule widnieć będzie napis 'Toruń 2011 - Toruniowi 2411'" - ujawniła rzeczniczka.

Decyzją toruńskich radnych rok 2011 został ogłoszony Rokiem Pierwszego i Drugiego Pokoju Toruńskiego. Od zawarcia pierwszego mija w tym roku 600, a drugiego - 545 lat.

Z okazji rocznicy na niedzielę zaplanowano także warsztaty zatytułowane "Szary pergamin, woskowa pieczęć i gęsie pióro", których uczestnicy dowiedzą się, jak pracochłonne było przygotowanie dokumentów pokoju toruńskiego z 1411 r. Organizatorzy pokażą kroje dawnego pisma i zaprezentują, jak powstawały barwne miniatury wypełniające średniowieczne rękopisy.

W zaaranżowanym na średniowieczne skryptorium zabytkowym zborze na Rynku Nowomiejskim, gdzie mieści się siedziba fundacji Tumult, sprawdzić się będzie można w czyszczeniu pergaminu, pisaniu na papierze gęsim piórem, rylcem na woskowych tabliczkach, w tworzeniu inicjałów oraz w wyciskaniu pieczęci. Wszystkie te umiejętności przydadzą się przy wysyłaniu komunikatu dla torunian żyjących w 2411 r.

O rocznicy podpisania słynnych traktatów polsko-krzyżackich przypominają eksponowane w mieście bannery. W lutym mieszkańcy i turyści mieli rzadką okazję obejrzenia w toruńskim Muzeum Okręgowym obu średniowiecznych dokumentów, na co dzień przechowywanych w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

1 lutego 1411 r. został zawarty w Toruniu traktat pokojowy między królem polskim Władysławem i wielkim księciem litewskim Aleksandrem Witoldem a wielkim mistrzem Henrykiem von Plauenem, kończący "wielką wojnę" z zakonem krzyżackim z lat 1409-1411. Wzajemne przekazanie opieczętowanych dokumentów pierwszego pokoju toruńskiego odbyło się dopiero 10 maja 1411 r. na uroczystym zjeździe króla polskiego i księcia Witolda z wielkim mistrzem Henrykiem von Plauenem pod Złotorią.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  Anonymous
 • 2
  Alex
 • 3
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 4
  gr3
 • 5
  wojas004
  ostatnia aktywność: 15.09.2019
  łączna liczba komentarzy: 113

Najwyżej docenione