nasze media MGN 07/2024

KAI/a

dodane 06.04.2011 10:36

Lourdes dla pielgrzymów


Ponad 6 mln pielgrzymów odwiedziło w 2010 r. Lourdes. W 2011 r. to największe w Europie sanktuarium maryjne odwiedzą m.in. pielgrzymi zmierzający do Madrytu na Światowy Dzień Młodzieży.

W 2011 r. spodziewanych jest w tym sanktuarium znajdującym się w południowo-zachodniej Francji 12 tys. uczestników Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, którzy w sierpniu zatrzymają się w Lourdes w drodze do stolicy Hiszpanii. Z kolei w październiku odbędzie się tam wielkie spotkanie francuskich rodzin. Natomiast 14 lipca planowana jest bezpośrednia transmisja telewizyjna z nabożeństwa odprawianego z okazji lurdzkiego etapu wyścigu kolarskiego Tour de France.

Wkrótce rozpoczną się prace związane z dostosowaniem sanktuarium do nowych norm związanych z dostępem dla niepełnosprawnych. Chodzi zwłaszcza o budowę podjazdów do budynków, tak aby osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich były samodzielne, bez konieczności proszenia o pomoc wolontariuszy. Koszt tych prac szacowany jest na 4 mln euro.

W Lourdes powstanie też wielka mozaika, przedstawiająca Matkę Bożą z Guadalupe. Zostanie ona odsłonięta na fasadzie kaplicy noszącej to wezwanie 15 września br. Koszt realizacji projektu wynosi 150 tys. euro i niemal w całości zostanie pokryty przez hojnych ofiarodawców z Meksyku. Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe jest najliczniej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym na świecie. Co roku przybywa tam 20 mln wiernych.
« 1 »