nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

PAP/p

dodane 31.03.2011 11:35

Zbiórka książek dla uczniów na Łotwie


Kilka tysięcy książek i albumów, przewodników turystycznych, slajdów i nagrań wraz z niezbędnym sprzętem do odtwarzania zebrano w Kaliszu dla Państwowego Gimnazjum Polskiego w Daugavpils na Łotwie.

Organizatorem akcji pomocy jest Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, które trzy lata temu zorganizowało z powodzeniem podobną akcję dla polskich szkół na Białorusi.

Szkoła w Daugavpils mieści się w okazałym, zabytkowym budynku, który w 2010 r. został odrestaurowany i wyposażony w meble i komputery z polskich funduszy. „Brakuje jednak książek, albumów, przewodników i innych polskojęzycznych wydawnictw ilustrujących dorobek cywilizacyjny, kulturę i piękno Polski, Europy, Świata” – twierdzi koordynator akcji, Kazimierz Wojciechowski.

Do zbiórki przyłączyli się mieszkańcy Kalisza, Kępna, Ostrzeszowa, Jarocina oraz uczniowie kilkunastu szkół.
Daugavpils to dawny Dyneburg lub Dźwińsk. Miasto liczy około 110 tysięcy mieszkańców, jest stolicą regionu Łatgalia. Przez kilkaset lat (XVI-XVIII wiek) region ten jako Inflanty Polskie był częścią Rzeczypospolitej. Do dziś mieszka tutaj liczna mniejszość polska – w samym Daugavpils żyje ponad 20 tysięcy Polaków.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione