nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

PAP/a

dodane 28.03.2011 13:27

Pizza na liście UNESCO?


Pizza neapolitańska i sztuka jej wypieku, procesja wielkopiątkowa z Apulii , słynna gonitwa konna Palio di Siena i szczep winogron - to kandydaci, typowani przez Włochów do umieszczenia na liście niematerialnych dóbr dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Włoska komisja ds. UNESCO przyjęła właśnie listę 11 kandydatur, sporządzonych przez ministerstwa kultury i rolnictwa na podstawie zgłoszeń. Tylko dwie z nich zostaną oficjalnie wystawione przez Włochy. Obecnie międzyministerialna komisja musi dokonać tego wyboru.

Na liście kandydatów figuruje uprawa szczepu winogron Zibibbo na wyspie Pantelleria, z których robi się wino o tej nazwie, licząca ponad 400 lat tradycja wyrobu skrzypiec przez lutników z Cremony, a także wielkie procesje religijne w miastach i miejscowościach Nola, Sassari, Palmi i Viterbo. Wyróżniają się one tym, że w ich trakcie grupy złożone z kilkudziesięciu nawet osób niosą na barkach ogromne konstrukcje, złożone z figur świętych - patronów miasta, gigantycznych świec i kunsztownych dekoracji.

O miejsce na liście dziedzictwa ludzkości ubiega się też odbywające się w Asyżu wielkie majowe święto z okazji nadejścia wiosny - ogromna parada, nawiązująca do średniowiecznych tradycji.

Na wyselekcjonowanie dwóch kandydatur z Włoch strona rządowa ma czas tylko do końca marca.

Dziennik "Corriere della Sera" podał, że najbardziej prawdopodobny wydaje się wybór lutników z Cremony i pizzy neapolitańskiej, która - jak się przypomina- otrzymała już w 2009 roku unijny certyfikat gwarantowanej lokalnej specjalności.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione