nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PAP/a

dodane 25.03.2011 12:53

Pierścień prymasa zniszczony


Pamiątkowy pierścień prymasa Wyszyńskiego, skradziony z katedry w Gnieźnie został rozmontowany, a brylanty z niego sprzedano w Antwerpii - powiedział w piątek dziennikarzom w Poznaniu komendant wojewódzki policji Krzysztof Jarosz.

Z pierścienia kard. Stefana Wyszyńskiego wyjęto szlachetne kamienie i pozłacaną blaszkę z wizerunkiem Matki Boskiej. Złodzieje prawdopodobnie sprzedali brylanty w Antwerpii. Trwają poszukiwania pozłacanej blaszki i samego pierścienia. Jedna z hipotez mówi, że pierścień został przetopiony - poinformowano na konferencji prasowej.

Według policji zatrzymani w czwartek w Pelplinie (Pomorskie) podejrzewani o kradzież pierścienia Mieczysław W. i Barbara R. przygotowywali się już do kolejnych kradzieży na terenie Pomorza. Wcześniej okradli sześć kościołów na południu Polski. Trzecia z zatrzymanych osób jest podejrzewana o inne kradzieże.

Trwa wyjaśnianie szczegółów i przesłuchanie podejrzewanych. Jeszcze w piątek sprawa ma być przekazana prokuraturze.

Pierścień skradziono na początku lutego z wystawy poświęconej prymasowi.

Złoto-srebrny pierścień, wysadzany brylantami, z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej pochodził z 1966 roku. Jego wartość materialna szacowana jest na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pierścień był darem biskupów polskich, dla kardynała Stefana Wyszyńskiego z okazji 1000-lecia chrztu Polski

ował PAP rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak, zatrzymanych przewieziono już do Poznania, gdzie są przesłuchiwani.

Prawdopodobnie złoty pierścień został przez złodziei przetopiony, a brylanty z niego sprzedane.

Pierścień skradziono na początku lutego z wystawy poświęconej prymasowi.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione