nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

ksas

dodane 24.03.2011 13:26

90. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego


„Ks. Franciszek Blachnicki może być patronem nowej ewangelizacji” – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w czasie Mszy św. odprawionej w 23 marca br. wieczorem w kościele Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku z okazji 90. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W tej świątyni ks. Blachnicki został ochrzczony.

„Chcieć być wielkim, to znaczy chcieć być kimś, znaleźć swoje miejsce w Bożym planie” – mówił metropolita katowicki, nawiązując do czytań mszalnych. Dodał, że dzisiaj bycie sługą wydaje się wielu nie do pojęcia i podkreślił, że biblijny obraz Chrystusa Sługi znajduje się w centrum duchowości założonego przez ks. Blachnickiego Ruchu Światło-Życie i określa jego ideał formacyjny. Przypomniał też, że Jan Paweł II nazwał ks. Blachnickiego „gwałtownikiem Królestwa Bożego”.

Abp Zimoń stwierdził, że nowa ewangelizacja, na którą dziś kładzie się w Kościele duży nacisk, realizowana była już w ruchu oazowym, zapoczątkowanym przez ks. Blachnickiego. Zaakcentował, że chodzi w niej szczególnie o odwagę głoszenia Ewangelii w porę i nie w porę, a także o odwagę realizowania jej w tym świecie. „Służba, umieranie i powstanie do nowego życia, zaparcie się siebie, wzięcie krzyża, jaki nam Bóg przeznaczył” – wymieniał metropolita katowicki istotne elementy życia człowieka chcącego się zaangażować w nową ewangelizację. Stwierdził też, że najważniejsze zadanie katolików w dzisiaj to wychowanie do dojrzałej wiary, takiej, jaką miał ks. Blachnicki. Wiary wyrażającej się w postawie służebnej „Trzeba dawać siebie, a nie tylko brać” – powiedział abp Zimoń.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione