nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

KAI/p

dodane 21.03.2011 11:12

Pierwsze sanktuarium Jana Pawła II


Budowana w Radzyminie pod Warszawą świątynia to wotum wdzięczności za życie i pontyfikat Papieża z Polski. Będzie ona pierwszym w Polsce sanktuarium Jana Pawła II.

W dniu jego beatyfikacji ks. abp Henryk Hoser nada tytuł kościołowi i to sanktuarium będzie w diecezji warszawsko-praskiej pierwszą stacją dziękczynną za beatyfikację Papieża-Polaka. Dekret ogłoszony zostanie oficjalnie 13 maja br.

Historia budowy sanktuarium w Radzyminie rozpoczęła się w 2007 roku, gdy ks. prałat Stanisław Kuć przy Osiedlu Victoria zakupił ziemię pod budowę kościoła. W roku następnym plac budowy poświęcił ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Kamień węgielny pod budowę świątyni, wmurował 13 czerwca 2010 r. ks. abp Henryk Hoser SAC.

Powstające w Radzyminie sanktuarium jest również wotum wdzięczności za wizytę Ojca Świętego w tym mieście 13 czerwca 1999 roku. Papież modlił się wówczas na radzymińskim Cmentarzu Żołnierzy Polskich, na którym w zbiorowych mogiłach spoczęło ponad tysiąc żołnierzy polskich. Dwa miesiące po tej wizycie — 15 sierpnia 1999 roku, Jan Paweł II przemawiając w Castel Gandolfo do Polaków powiedział:

„Wśród wszystkich miejsc, które dane mi było nawiedzić w Polsce w czerwcu, w szczególny sposób zapadł mi w serce Radzymin. To miejsce, gdzie się rozegrała bitwa decydująca w wojnie z bolszewikami; jednej — jak powiedziałem — z najważniejszych wojen w dziejach Europy. Ciągle wracam na to miejsce. W tym roku się urodziłem. Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Jest głęboko to wydarzenie, ten dzień wpisany w moją historię osobistą, w historię nas wszystkich…”
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione