nasze media Najnowszy numer MGN 09/2021

sport.pl/a

dodane 15.03.2011 11:52

"Sokole oko" w Premier League


Elektroniczny system Hawk-Eye (sokole oko), który przy pomocy kamer rozstawionych na boisku generuje komputerową powtórkę obrazu, by stwierdzić, czy piłka przekroczyła linię, może być testowany w następnym sezonie w wybranych meczach piłkarskiej ligi w Anglii.

Elektroniczny system Hawk-Eye został opracowany w 2001 roku przez brytyjskich inżynierów. Korzysta się z niego w takich dyscyplinach jak tenis ziemny, krykiet, snooker, siatkówka.

Zdaniem piłkarskich prawników sędziowie będą mogli korzystać z technologicznych nowinek pod warunkiem, iż wynik "konsultacji" człowieka z komputerem nie zostanie publicznie ujawniony.

- W następnym tygodniu będziemy rozmawiać z FIFA o szczegółach, ale wygląda na to, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jestem optymistą - powiedział jeden z głównych inżynierów systemu dr Paul Hawkins.

Błędy arbitrów są coraz bardziej zauważalne dzięki wyższej technice transmisji telewizyjnych. Temat technologicznych nowinek w piłce nożnej powrócił podczas ubiegłorocznych MŚ w RPA, a dyskusja narasta z miesiąca na miesiąc. W RPA sędziowie popełnili kilka pomyłek, między innymi w meczu 1/8 finału w spotkaniu Anglia - Niemcy (1:4) nie uznali bramki Franka Lamparda, która zmieniłaby wynik na 2:2. Piłka po jego strzale zza pola karnego i odbiciu się od poprzeczki o około pół metra przekroczyła linię bramkową i wyszła w pole.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione