nasze media Najnowszy numer MGN 11/2020

KAI/p

dodane 07.03.2011 11:31

Słodkie Kaziuki dla studentów ze Wschodu


„Serce dla serca”, „Serce dla mojego chłopaka” czy „Kaziuki 2011”. Piernikowe serca z takimi napisami i kolorowe palmy można było kupić przed kilkunastoma rzeszowskimi kościołami. Młodzież ze szkolnych i akademickich kół Caritas od wczesnych godzin porannych sprzedawało piernikowe słodkości.

W Rzeszowie już po raz 12. odbywały się obchody liturgicznego wspomnienia św. Kazimierza, patrona młodzieży Polski i Litwy. Ofiary złożone podczas "Kaziuków" zostaną przeznaczone na pomoc dla polskich studentów ze Wschodu, studiujących w stolicy Podkarpacia. Mszy świętej rozpoczynającej świętowanie przewodniczył biskup Kazimierz Górny.

Studentów ze Wschodu opieką otoczyła Diecezjalna Caritas. „Chcemy poprzez zbiórkę pieniędzy ułatwić tej młodzieży naukę w Ojczyźnie przodków” – powiedział ks. Stanisław Słowik, dyrektor diecezjalnej Caritas. „Pragniemy nawiązywać do pięknej wileńskiej tradycji, by wspierać młodych ze Wschodu, która na rzeszowskich uczelniach nie tylko studiuje, ale poznaje historię i kształtuje charaktery”.

Rzeszowskie „Kaziuki” nawiązują do tradycji wileńskiej. Organizowany jest tam jarmark, na cześć świętego Kazimierza - patrona Litwy, syna króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Święty Kazimierz zmarł w wieku 26 lat, 4 marca 1484 roku w Grodnie. Został pochowany w Wilnie, gdzie przechowywane są jego relikwie.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione