nasze media Najnowszy numer MGN 03/2024

KAI/a

dodane 25.02.2011 11:58

Polacy mistrzami Europy


Polscy kapłani wygrali po raz trzeci Mistrzostwa Europy w Piłce Halowej Księży. W finale Polacy pokonali po zaciętym meczu Chorwację 4:2.

Pierwszą bramkę dla Polski w pierwszej minucie meczu strzelił ks. Michał Szawan, drugą ks. Marcin Olszewski. W drugiej połowie gole dla polskiej drużyny zdobyli księża: Edward Giemza i Marcin Olszewski. Obie bramki dla Chorwacji strzelił Anto Pavlovic.

„Chorwacja była bardzo mocnym, zdecydowanie atakującym bramkę przeciwnikiem. Nasi księża ciężko pracowali i dało to efekty – okazali się przygotowani kondycyjnie i technicznie” – ocenia Marek Parzyszek, szkoleniowiec z Kielc, przygotowujący do mistrzostw ekipę biało-czerwonych.

Za doskonałe „ustawienie taktyczne” i „strategię, którą staraliśmy się wykonywać punkt po punkcie” – chwalą trenera zawodnicy: o Ezechiel Lasota, bernardyn z Opatowa i ks. Michał Szawan, wicedyrektor szkoły katolickiej ze Stalowej Woli. Obu kapłanom towarzyszyły silne i liczne ekipy kibiców ze szkół, w których pracują.

Polski bramkarz ks. Bogusław Krok został wybrany najlepszym bramkarzem mistrzostw, najlepszym zawodnikiem okazał się Portugalczyk Gil, a królem strzelców - Ilia Devic z Bośni i Hercegowiny.

„Nie było łatwo, ale obroniliśmy tytuł – plan zrealizowany. Wspaniale dopisali kibice” – mówił kapitan polskiej drużyny ks. Marek Łosak.

W organizowanych już po raz piąty mistrzostwach spotkało się 11 drużyn. Mecze odbywały się w obiektach sportowych w Kielcach i w Mąchocicach Scholasterii. Goście odwiedzili Jasną Górę i Święty Krzyż, zwiedzali także Kielce. Księża z Węgier podsumowując pobyt, podkreślają związki ze świętokrzyski sanktuarium, ducha kapłańskiej wspólnoty i dobrą organizację imprezy.

Ostatnie miejsce w mistrzostwach przypadło Białorusi, a przed nią kolejno: Hiszpanii, Austrii, Ukrainie, Słowenii, Węgrom, Słowacji, Portugalii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji i Polsce. Kibice w Kielcach na szczególnie szczególnie gromko oklaskiwali Polskę i Portugalię, która w zaciętym półfinale uległa biało-czerwonym.

Za wspaniałą atmosferę i emocje sportowe, podziękował zawodnikom i kibicom bp Florczyk, zamykając oficjalnie mistrzostwa.

Mistrzostwa Europy w Piłce Halowej Księży odbywają się od 2005 roku – pierwszym ich organizatorem była Austria. W 2012 roku zawody odbędą się na Węgrzech.
« 1 »