nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/a

dodane 25.02.2011 11:44

Przedsmak Oscarów


Świat filmowy czeka na niedzielną galę Oscarów, ale w tym roku rozdano już Złote Globy i nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Natomiast, dzień przed Oscarami wręczone będą także Złote Maliny - nagrody za nieudane filmy i kreacje aktorskie.

Laureatów Złotych Globów, przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, poznaliśmy 16 stycznia. Panuje przekonanie, że kto wygra na Złotych Globach, ma najpoważniejsze szanse na Oscary.

Przykładem na tę prawidłowość jest zeszłoroczny triumf aktora Jeffa Bridgesa. Najpierw otrzymał on Złotego Globa za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Szalone serce". Potem za tę samą kreację dostał Oscara. Identycznie stało się w przypadku Sandry Bullock, która zdobyła obie statuetki za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie "Blind Side".

Złotymi Globami w 2011 roku nagrodzeni zostali m.in.: Colin Firth, jako "najlepszy aktor w dramacie" za film "Jak zostać królem", Natalie Portman w kategorii "najlepsza aktorka w dramacie", za rolę w filmie "Czarny łabędź", David Fincher za reżyserię filmu "The Social Network". Film ten został nagrodzony także, w kategorii "najlepszy dramat".

Kolejną okazją, żeby udowodnić swoje oscarowe aspiracje jest nagroda Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych - BAFTA. W tym roku swoje statuetki przyznała 13 lutego. Nagrody otrzymali m.in.: Colin Firth, jako najlepszy aktor pierwszoplanowy za rolę w "Jak zostać królem", Natalie Portman w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" w filmie "Czarny łabędź", David Fincher jako najlepszy reżyser za film "The Social Network". W kategorii "najlepszy film" triumfy święcił "Jak zostać królem" w reżyserii Toma Hoopera.

Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - Oscary - rozdane zostaną w nocy z 27 na 28 lutego 2011 roku w Kodak Theater w Hollywood w Kalifornii. Nagrody przyznawane są 24 kategoriach.
« 1 »