nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/a

dodane 25.02.2011 11:41

Powstaje Jasnogórska Szkoła Muzyczna


Nowa placówka szkolna - Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia - powstaje w Częstochowie. Będzie kształcić dzieci w zakresie szkoły podstawowej w klasach od I do VI, dając im też podstawy wykształcenia muzycznego.

O powstaniu szkoły poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. Jej powstanie zatwierdził minister kultury Bogdan Zdrojewski. Organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna.

"Szkoła ta nawiązuje do bogatych tradycji muzycznych i kulturalnych słynnej Kapeli Jasnogórskiej założonej przez paulinów w pierwszej połowie XVI w., która przez blisko 400 lat była szkołą muzyczną i jedynym ośrodkiem edukacji muzycznej dzieci i młodzieży oraz ośrodkiem promocji kultury na terenie Częstochowy. Powołanie do istnienia nowej szkoły z pewnością przyczyni się do rozkwitu życia muzycznego i kulturalnego w Częstochowie w wymiarze, w jakim spełniała te zadania Kapela Jasnogórska w ubiegłych wiekach" - dodał.

Szkoła rozpocznie działalność 1 września w centrum miasta, niedaleko Jasnej Góry, w budynku Akademii Polonijnej. Nabór do dwóch klas pierwszych będzie prowadzony od początku marca. Trwa także nabór kadry nauczycielskiej. Od początku będą działać klasy fortepianu, skrzypiec, akordeonu, gitary. Duży nacisk ma być kładziony na chóralistykę. Szkoła ma charakter koedukacyjny, a także charakter szkoły publicznej, więc w pełni jest finansowana z budżetu Ministerstwa Kultury i Edukacji Narodowej.

Współinicjatorem powstania szkoły jest Jarosław Jasiura - prezes Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna, jasnogórski organista, dyrygent i kompozytor. "Sanktuarium potrzebuje oprawy muzycznej na najwyższym poziomie. By taka oprawa muzyczna mogą zaistnieć, musimy kształcić w naszym ośrodku dzieci i młodzież, które będą służyć temu sanktuarium" - podkreślił Jarosław Jasiura. Dodał, że wzorcem dla założenia szkoły była podobna placówka przy sanktuarium Montserrat w Hiszpanii.

Jak zauważył, wielu chłopców śpiewających w Jasnogórskim Chórze Chłopięcym "Pueri Claromontani" kontynuuje edukację muzyczną w szkołach muzycznych. "Oczywiście można się kształcić w dwóch szkołach, ale najlepiej to zebrać w jednej szkole, by dzieci miały i zajęcia muzyczne, i ogólnokształcące, i chóralne w jednym miejscu. Jest to także ułatwienie dla rodziców" - dodał Jasiura.
« 1 »