nasze media MGN 07/2024

PAP/a

dodane 21.02.2011 12:25

Marsz Zwycięstwa


Tysiąc osób wzięło udział w "Marszu zwycięstwa" zorganizowanym w niedzielę w Poznaniu z okazji 92. rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, który potwierdził zdobycze Powstania Wielkopolskiego. Marsz zorganizowało stowarzyszenie kibiców Lecha - "Wiara Lecha".

Uczestnicy zebrali się na Starym Rynku, skąd przemaszerowali ulicami Paderewskiego, Ratajczaka pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie zapalili pochodnie, złożyli kwiaty i odśpiewali hymn narodowy.

Na czele pochodu kibice nieśli biało-czerwony transparent "Wielkopolanie - Powstańcom". Powiewały biało-czerwone powstańcze flagi, wizerunki dowódców Powstania Wielkopolskiego oraz Romana Dmowskiego. Do rytmu przyśpiewek kibicowskich uczestnicy marszu śpiewali m.in. "Powstańcy dzięki za wolność, dzięki za wolność, powstańcy dzięki za wolność".

"Mamy nadzieje, że tą naszą akcją przypomnieliśmy chlubne chwile wielkopolskiej i polskiej historii" - przemówił na zakończenie marszu Mariusz Wiśniewski z "Wiary Lecha".

Po marszu większość zebranych udała się na Stadion Miejski w Poznaniu, gdzie został rozegrany mecz ćwierćfinałowy Pucharu Polski pomiędzy Lechem Poznań a warszawską Polonią.

Marsz zorganizowano w kilka dni po rocznicy Rozejmu w Trewirze. 16 lutego 1919 został podpisany układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. Jednocześnie Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone.
« 1 »