nasze media MGN 07/2024

PAP/a

dodane 07.02.2011 15:23

Słuchaj rytmu pracy serca...


Christian Boltanski zainauguruje w poniedziałek wieczorem w Warszawie projekt "Archiwum Serc" ("Les archives du coeur"). Od wtorku każdy chętny może przyjść do Centrum Sztuki Współczesnej i nagrać bicie swego serca; nagranie włączone zostanie do archiwum artysty.

"Archiwum serc" to kontynuacja wcześniejszego projektu. W opinii samego artysty "jest to coś w rodzaju autoportretu, obrazu czy fotografii".

"Można by np. zebrać bicie serca od wszystkich członków rodziny i przechowywać - jak przechowuje się rodzinne fotografie w albumie. Po śmierci zostają po nas ubrania, buty, przedmioty, a bicie serce kończy się razem z naszym życiem. Ono naprawdę jest bardzo ulotne. Christian Boltanski zawsze interesował się historią, ale historią zwykłych ludzi. Pamięcią, ale taką, której nie pisze się wielką literą.

Każde nagranie ma być zachowane w trzech kopiach. Jedną z nich ma otrzymać na płycie CD osoba, które bierze udział w nagraniu; druga ma pozostać w CSW, trzecia zostanie wysłana na wyspę Teshima na Morzu Japońskim - tam Boltanski umieścił swoje archiwum.
« 1 »