nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/a

dodane 04.02.2011 09:03

Sen utrwala wspomnienia, ale tylko te istotne


Gdy śpimy nasz mózg pracowicie upycha "po kątach" wspomnienia. Ale nie wszystkie. Najnowsze niemieckie badania wskazują, że przechowuje on tylko te informacje, które wcześniej oznaczył, jako istotne - informuje serwis "New Scientist".

Mózg koduje ogromne ilości informacji, ale tylko ułamek z nich jest przechowywany przez dłuższy czas. Z badań jasno wynika, że proces utrwalania wspomnień zachodzi przede wszystkim podczas snu. Nie wiadomo jednak, jak zachodzi selekcja informacji, które mają zostać przechowane.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech pod kierunkiem Jana Borna przeprowadzili badania w grupie 191 dorosłych osób, które miały wykonywać różne zadania pamięciowe, np. nauczyć się par słów. Połowie z nich powiedziano, że po 9 godzinach będą zdawać test z tego, co zapamiętali, a reszcie, że będzie miała do wykonania inne zadanie.

W czasie przerwy część osób z każdej grupy mogła się zdrzemnąć.

Okazało się, że sen pomógł utrwalić informacje tylko u osób, które przewidywały, że przydadzą im się one w teście. Uczestnicy przekonani o późniejszym teście przypomnieli sobie po przebudzeniu średnio o 12 proc. więcej par słów niż pozostali.

Z kolei ci, którzy poszli spać nie oczekując żadnego sprawdzianu zapamiętali mniej więcej tyle samo, co osoby, które nie zrobiły sobie drzemki.

Zdaniem autorów pracy, wyniki te oznaczają, że podczas snu utrwalane są informacje istotne dla naszych przyszłych zachowań.
« 1 »