nasze media Najnowszy numer MGN 12/2023

PAP/a

dodane 19.01.2011 15:00

"Świteź" w szkołach i na Berlinale


"Świteź" Kamila Polaka, animowana adaptacja ballady Adama Mickiewicza, która wystartuje w konkursie tegorocznego Berlinale, będzie prezentowana na specjalnych pokazach w polskich szkołach - powiedziała PAP producentka filmu Eliza Oczkowska.

"Świteź" (tytuł ang.: "The Lost Town of Świteź") to 21-minutowy film animowany, zrealizowany przy użyciu nowoczesnych technik, a zarazem inspirowany XIX-wiecznym i średniowiecznym malarstwem. Z racji krótkiego czasu trwania, animacja raczej nie trafi do kin, ukaże się jednak na DVD, będzie też prezentowana w ramach projekcji specjalnych w różnych miastach - wyjaśniła we wtorek PAP Oczkowska. Nie podała jeszcze dat rozpoczęcia pokazów filmu w szkołach.

"Świteź", której stworzenie zajęło grupie ponad 130 osób 7 lat, będzie walczyć w konkursie filmów krótkich "Berlinale Shorts" podczas 61. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Festiwal potrwa od 10 do 20 lutego. Pokaz "Świtezi" odbędzie się 16 lutego.

Historia przedstawiona w filmie rozpoczyna się pewnej burzowej nocy. Przez step mknie powóz z młodym podróżnikiem. Błyskawice zatrzymują go w środku lasu. Woźnica i konie zapadają w sen. Oszołomiony podróżnik wychodzi z powozu. Z ciemności wyłaniają się złowieszcze postaci - pędzący na czarnych wierzchowcach żołnierze, wypuszczający przed siebie ogniste strzały.

Wystraszony podróżnik trafia nad brzeg jeziora, którego wody w niezwykły sposób przenoszą go do pradawnego grodu. Mężczyzna jest świadkiem ostatnich dni miasta Świteź, plądrowanego przez najeźdźców na koniach. Miasto staje w płomieniach. Jego mieszkańcy szukają schronienia w kościele i modlą się o pomoc od Boga.

Film - będący produkcją polską, zrealizowaną we współpracy z kilkoma krajami - był początkowo tworzony w studiu Se-ma-for. W miarę postępu prac, do projektu dołączali polscy oraz zagraniczni koproducenci. Wiodącym producentem stało się studio grafiki komputerowej Human Ark z Warszawy, wyspecjalizowane w animacji 3D. Na potrzeby filmu zgromadzono zespół grafików i animatorów.

« 1 »