nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/p

dodane 11.01.2011 10:36

Złota Piłka dla Lionela Messiego


Grający w Barcelonie Argentyńczyk Lionel Messi został laureatem Złotej Piłki FIFA (FIFA Ballon d'Or) - nagrody dla najlepszego piłkarza świata w 2010 roku.

Nagrodę przyznano w oparciu o wyniki głosowania zaproszonych dziennikarzy oraz trenerów i kapitanów reprezentacji piłkarskich z 208 narodowych federacji zrzeszonych w FIFA.

Po raz pierwszy przyznano jedno wyróżnienie dla najlepszego piłkarza globu. Dotychczas liczyły się dwa plebiscyty: od 1956 roku magazyn "France Football" przyznawał Złotą Piłkę dla najlepszego zawodnika grającego w Europie, a od 1991 roku FIFA nagradzała "Piłkarza Roku". Pół roku temu szef FIFA Joseph Blatter podpisał z redakcją francuskiego pisma porozumienie w tej sprawie.

Messi, który przed rokiem zwyciężył w obu plebiscytach, otrzymał 22,65 procent oddanych głosów. Drugi był jego partner z Barcelony, zdobywca jedynego gola w finale mistrzostw świata w RPA Hiszpan Andres Iniesta - 17,36, a trzeci inny z graczy "Barcy" i mistrzów świata Xavi Hernandez - 16,48 proc.

"To dla mnie szczególny dzień, tym bardziej, że nie spodziewałem się zwycięstwa w tegorocznej edycji. Wielką radość stanowił dla mnie już fakt, że mogę się znaleźć w finałowej trójce i to w gronie przyjaciół z klubu. Bez nich, podobnie jak wszystkich moich rodaków z Argentyny, by mnie tu nie było" - powiedział wyraźnie zaskoczony 23-letni Argentyńczyk.

Sukces zawdzięcza głównie świetnej i efektownej grze w barwach mistrza Hiszpanii. W 2010 roku zdobył dla "Dumy Katalonii" 58 bramek. Na mundialu w RPA rozczarował najmniej z Argentyńczyków, ale jego dobra gra wystarczyła jedynie na ćwierćfinał.
« 1 »