nasze media Mały Gość 04/2024

KAI/p

dodane 11.01.2011 10:35

Błogosławieństwo najmłodszych w Szczyrku


Specjalny obrzęd błogosławieństwa małych dzieci wprowadzili od nowego roku salezjanie z sanktuarium Królowej Polski na Górce w Szczyrku. Błogosławieństwo mogą otrzymać podczas Mszy św. w każdą drugą niedzielę miesiąca dzieci, które jeszcze nie były u Pierwszej Komunii świętej. - Chcemy, by szczyrkowskie sanktuarium stało się duchową Górą Błogosławieństw – wyjaśnia ks. Piotr Wala SDB.

- Człowiek pielgrzymujący do sanktuarium oczekuje, że będzie to miejsce szczególne, gdzie będzie mógł się np. wyspowiadać, czy też uczestniczyć w jakimś szczególnym nabożeństwie – dodaje kapłan i przypomina, że na początku sierpnia 2010 r. w sanktuarium wprowadzono codzienne nabożeństwo Koronki do Bożego Miłosierdzia, z adoracją Najświętszego Sakramentu i okazją do sakramentu pokuty.

Błogosławieństwo mogą otrzymać dzieci niesione na rękach przez rodziców i te, które już potrafią same podejść do ołtarza.

Szczyrkowskie sanktuarium na Górce powstało w miejscu, w którym 25 lipca 1894 r. 12-letnia Julianna Pezda zobaczyła po raz pierwszy Matkę Bożą. Udokumentowana tradycja podaje, że od tego dnia Matka Najświętsza ukazywała się tu przez kilka miesięcy. Widzenia były udziałem trzech kilkunastoletnich dziewczynek. Matka Boska objawiła się dzieciom, namawiając do odmawiania godzinek oraz modlitwy "Anioł Pański". Obiecała również, że w miejscu objawień pojawi się źródełko o cudownych właściwościach i nakazała wybudowanie klasztoru w malowniczej scenerii Beskidu Śląskiego.
« 1 »