nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

KAI/p

dodane 31.12.2010 09:26

Sylwester z dyspensą


Biskupi w całej Polsce udzielili dyspens, dzięki którym 31 grudnia katolicy będą mogli uczestniczyć w zabawach oraz jeść mięso. W tym roku sylwester przypada w piątek – w dzień pokutny. W taki dzień – zgodnie z IV przykazaniem kościelnym – obowiązuje post, czyli powstrzymanie się od spożycia pokarmów mięsnych oraz uczestniczenia w hucznych zabawach.

Dyspens, czyli zwolnienia od zobowiązań wynikających z kościelnego przykazania, udzielili wszyscy ordynariusze diecezjalni. Księża biskupi powołują się na świąteczny charakter dnia św. Sylwestra „papieża, który zgodnie z wielowiekową tradycją jest obchodzony w świecie i w naszym kraju w sposób uroczysty jako zakończenie roku kalendarzowego” – jak przypomina metropolita białostocki, abp Edward Ozorowski.

Ordynariusze powołują się na duchowe dobro wiernych lub względy duszpasterskie. Biskupi powołują się na 87. kanon Kodeksu Prawa Kanonicznego, który mówi, że „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych – ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra”. Dyspensy obowiązują także osoby, przebywające w tym dniu na terenie danej diecezji.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione