nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

KAI/p

dodane 30.12.2010 09:37

Spotkanie młodych w Rotterdamie


W Rotterdamie w Holandii trwa 33. Europejskie Spotkanie Młodych. Uczestniczy w nim ok. 30 tys. osób z całego kontynentu, wśród nich prawie 6 tys. Polaków, 1700 Ukraińców, 1300 Francuzów, 1200 Włochów, 600 Litwinów, 400 Hiszpanów i zaledwie 50 Łotyszy. Oprócz tego na spotkania przychodzą sami Holendrzy, których liczbę szacuję się na ok. 10 tys.

Europejskie Spotkanie Młodych jest przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie – uważa biskup Rotterdamu, Adrianus van Luyn. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Holandii wyraził nadzieję, że obecność 30 tysięcy młodych Europejczyków w Rotterdamie będzie „znakiem nadziei dla Kościoła w Holandii i całego społeczeństwa”.

Uczestnicy mogą wybierać spośród 30 „warsztatów” tematycznych. Popołudniami dyskutują oni w małych grupach wokół zagadnień zaproponowanych przez braci z Taizé. Warsztaty odbywają się na terenie hal wystawowych Ahoy lub w różnych punktach na terenie całego miasta.

Skoro Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się w Holandii, nie mogło zabraknąć warsztatu związanego z najsłynniejszym malarzem holenderskim okresu baroku, Rembrandtem van Rijnem. Młodzi mogli poznać obrazy malarza dotyczące narodzin i wczesnych lat Jezusa.

Można też było poznać historię miasta udając się wzdłuż tzw. linii bombardowania Rotterdamu w okresie II wojny światowej lub odbyć spacer wraz z przewodnikiem. Młodzi zastanawiali się jak wspierać chrześcijan cierpiących prześladowania z powodu wyznawania swojej wiary, jak również spotkali się z rodzicami dzieci niepełnosprawnych i upośledzonych ze wspólnoty „Arka”.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione