nasze media MGN 10/2020

PAP/a

dodane 23.12.2010 09:31

Zebra Beatlesów na liście dziedzictwa


Słynne londyńskie przejście dla pieszych, uwiecznione na okładce płyty Beatlesów "Abbey Road", zostało wpisane na listę obiektów o wyjątkowym znaczeniu historycznym - poinformował w środę brytyjski minister turystyki i dziedzictwa narodowego John Penrose.

Czterdzieści lat od wydania płyty "Abbey Road" zebra przyciąga każdego roku tysiące turystów, którzy pozują do zdjęć, naśladując Beatlesów z fotografii na okładce płyty - przypomniał Penrose. "To ani nie jest zamek, ani katedra, ale dzięki Beatlesom i pewnemu zdjęciu z sierpnia 1969 roku ta londyńska zebra ma wszelkie prawo być postrzegana jako część naszego dziedzictwa" - zaznaczył.

Decyzja oznacza, że przejście uzyskało status obiektu chronionego, a wszelkie modyfikacje będą wymagały zgody lokalnych władz, które będą brały pod uwagę historyczne i turystyczne znaczenie miejsca.

Na wieść o wpisaniu przejścia na listę dziedzictwa Paul McCartney ocenił, że mijający rok był bardzo dobry dla Beatlesów, a ostatnia informacja to jak "wisienka na torcie".

Na słynnym zdjęciu zamieszczanym na okładce płyty widać, jak McCartney, John Lennon, George Harrison i Ringo Starr przechodzą gęsiego przez zebrę na Abbey Road, kilka kroków od studiów nagraniowych.

Legendarne studia, którym groziło wyburzenie, zostały wpisane na listę obiektów o znaczeniu historycznym już w lutym.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione