nasze media MGN 10/2020

KAI/p

dodane 13.12.2010 15:22

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło na Jasną Górę


Na Jasną Górę dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Zgodnie z tradycją od ognia z groty narodzin Chrystusa zapalone zostały wieczne lampki w Kaplicy Matki Bożej. Częstochowa jest jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie Światło zostało przekazane.

Jak zwykle uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju poprzedziło wspólne kolędowanie i łamanie się opłatkiem, które odbyły się w sali o. Kordeckiego. Tam też zaprezentowane zostały świąteczne prace przygotowane przez zuchy z Chorągwi Śląskiej ZHP. Do konkursu plastycznego na bożonarodzeniowe kartki, wieńce i inne ozdoby zgłoszono ok. 600 prac.

Tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w 1986 roku w Linz, w Austrii. Od tamtej pory co roku skauci na całym świecie, a także polscy harcerze uczestniczą w przekazywaniu go w swoich środowiskach.

Związek Harcerstwa Polskiego odbiera Światło na przejściu granicznym na Łysej Polanie w Tatrach. Stamtąd Światło zostaje przekazane dalej: przez Kraków i Jasną Górę, gdzie zjeżdżają się setki harcerzy, rozprzestrzenia się po całej Polsce.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione