nasze media Najnowszy numer MGN 05/2021

KAI/p

dodane 10.12.2010 13:07

Adwentowy zwyczaj chodzenia z Jozefkiem


W wielopokoleniowych domach katolickich w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim wciąż kontynuowany jest adwentowy zwyczaj chodzenia z Jozefkiem. Polega on na przekazywaniu sobie niewielkiego „wędrownego obrazka”.

Ikonografia przedstawia św. Józefa prowadzącego osiołka, na którym siedzi brzemienna Maryja. Obrazek rozpoczyna swą peregrynację od pierwszej niedzieli Adwentu i odwiedza niektóre domy w istebniańskich przysiółkach.

Katarzyna Rucka-Ryś, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, przyznaje, że zwyczaj ten kontynuują starsi mieszkańcy Trójwsi Beskidzkiej oraz ci, którzy mieszkają w wielopokoleniowych domach. „Niektóre rodziny wciąż podkreślają, że bez wędrownego obrazka nie wyobrażają sobie Adwentu” – zauważa.
W odwiedzanych domostwach powstają specjalne ołtarzyki. Obok obrazka na stole są dwie zapalone świece. Odwiedzinom towarzyszą modlitwy domowników i sąsiadów. Wcześniej ustalany jest też precyzyjny harmonogram odwiedzin. W intencji rodzin przyjmujących wędrowny obrazek odprawiane są później specjalne Msze w kościele.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione