nasze media MGN 10/2020

KAI/p

dodane 03.12.2010 09:24

Amerykańscy uczniowie mogą wyznawać wiarę


Sąd Najwyższy stanu Montana potwierdził prawo odwoływania się do „Boga” i „Chrystusa” w mowach wygłaszanych przez uczniów i studentów na zakończenie nauki. Sprawę do sądu wniósł Rutherford Institute, organizacja zajmująca się obroną praw religijnych. Stało się to po tym, jak jednej z uczennic ograniczono prawo do wyznania imienia Jezus.

Sędziowie większością głosów (5 do 1) uznali, że Renee Griffith miała prawo umieścić w swej mowie imię Jezusa. Zdarzenie, gdzie ograniczona została wolność wypowiedzi – którą gwarantuje Konstytucja USA – miał miejsce 2 lata temu.

Griffith była jednym z dwojga wyróżnionych uczniów wybranych do wygłoszenia mowy pożegnalnej 30 maja 2008 roku na zakończenie nauki w Butte High School w stanie Montana. Władze oświatowe postanowiły ocenzurować wypowiedź Renee, w której chciała wspomnieć o odwadze głoszenia i dzielenia się swą wiarą w Jezusa. Zwierzchnikom placówki w szczególności nie podobały się słowa „Bóg” i „Jezus”. Tuż przed ceremonią rozdania dyplomów polecono dziewczynie zastąpienie ich ogólnymi sformułowaniami. Gdy ta odmówiła, zabroniono jej wygłoszenia mowy.

« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  kawa
 • 3
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 4
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 5
  kociaczek

Najwyżej docenione