nasze media Najnowszy numer MGN 04/2023

www.teatr-a.art.pl

dodane 01.12.2010 12:55

Zimowe Widowisko Bożonarodzeniowe


"Peregrynacje" - Zimowe Widowisko Bożonarodzeniowe to artystyczne przedsięwzięcie gliwickiego Teatru „A”, pomyślane jako widowisko plenerowe, prezentowane na przełomie roku kalendarzowego w kontekście okresu Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia.

Jest to propozycja kulturalnego wydarzenia, które czerpiące z bogactwa bożonarodzeniowych tradycji i respektując warunki atmosferyczne, trafnie koresponduje z atmosferą coraz częściej rekultywowanych w Polsce jarmarków bożonarodzeniowych.

"Peregrynacje" to spektakl plastyczny, ilustrowany muzyką, dla którego kanwą staje się apokryficzna legenda o Czwartym Mędrcu ze Wschodu. Odnosząc się do ewangelicznych wydarzeń, opowiadających o okolicznościach narodzin Jezusa w Betlejem, spektakl opowiada historię Czwartego Mędrca - Artabana, który spóźnił się z pokłonem, „mitrężąc” po drodze czas na udzielanie pomocy napotkanym ludziom i czynienie dobra.

Tytuł spektaklu z łac. peregrinatio czyli: podróż, pielgrzymowanie, odwołuje się do żywotnej już w średniowieczu koncepcji homo viator, człowieka w drodze, w nieustannej pielgrzymce i równocześnie koresponduje z misją gliwickiego Teatru A jako "teatru w drodze".

Premierowa inscenizacja "Peregrynacji" odbędzie się w trzecią niedzielę Adwentu 12 grudnia 2010 o godz. 18.00 na placu przy kościele p.w. Wszystkich Świętych w Gliwicach (ul. Plebańska).
« 1 »