nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/p

dodane 30.11.2010 11:01

Wyślij kartkę w kosmos


W tym roku każdy może złożyć bożonarodzeniowe życzenia astronautom przebywającym w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Specjalna witrynę internetową uruchomiła w tym celu amerykańska agencja kosmiczna NASA.

Na stronie można wybrać jeden z czterech wzorów elektronicznych kartek: zdjęcie Ziemi z nocnymi światłami miast, marsjańskiego łazika, widok na stację ISS albo fotografię astronauty z Ziemią w tle.

Po dokonaniu wyboru w polu adresowym pojawia się napis "International Space Stadion, Low Earth Orbit", czyli "Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, Niska orbita okołoziemska". Na znaczku widnieje galaktyka NGC 1316, a stempel informuje, że życzenia wysłano z "Planety Ziemia".

Na kartce jest pole do wpisania życzeń dla załogi stacji kosmicznej i podpisania ich swoim imieniem oraz nazwą miejscowości.

Życzenia zostaną dostarczone załodze ekspedycji nr 26. W skład załogi wchodzą: Scott Kelly (dowódca, USA), Aleksander Kaleri (Rosja), Oleg Skripoczka (Rosja), Catherine Coleman (USA), Dmitryj Kondratiew (Rosja), Paolo Nespoli (Włochy). Pierwsza trójka znajduje się na stacji ISS od października, a pozostali polecą w kosmos w grudniu.

Elektroniczną kartkę świąteczną można wysłać ze strony: www.nasa.gov/externalflash/postcard/
« 1 »