nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/a

dodane 26.11.2010 10:30

Międzynarodowy Festiwal Kryminału


Spotkania autorskie, warsztaty literackie, wystawy, wykłady oraz przegląd filmów znalazły się w programie rozpoczynającego się w czwartek we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

W ramach festiwalu zostanie przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru. Otrzyma ją autor najlepszej powieści kryminalnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r. jako pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść "Koniec świata w Breslau". Nagrodę - 25 tys. zł - ufundował prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

W tegorocznej edycji do nagrody zostało nominowanych siedem powieści: "Morderstwo w La Scali" Tomasza Piątka, "Orchidea" Marcina Świetlickiego, Gai Grzegorzewskiej i Ireneusza Grina, "Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, "Polichromia" Joanny Jodełki, "Róże cmentarne" Mariusza Czubaja i Marka Krajewskiego, "Sekret Kroke" Małgorzaty Fugiel-Kuźmińskiej i Michała Kuźmińskiego, "Ucieczka z Festung Breslau" Andrzeja Ziemiańskiego.

W trakcie festiwalu odbędą się Kryminalne Warsztaty Literackie, które składają się z ćwiczeń i wykładów. Poprowadzą je m:in.: Mariusz Czubaj, Marta Mizuro i Andrzej Ziemiański. Dla miłośników kryminałów przygotowano również wystawy, na których będzie można zapoznać się ze szwedzką literaturą tego gatunku czy z prezentacją polskich seryjnych morderców.

Organizatorzy imprezy przygotowali także przegląd filmów, których tematyką będą polscy zbrodniarze i najsłynniejsi terroryści.

W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie norweski pisarz Jo Nesbro, który odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości. Do Wrocławia przyjadą również inni skandynawscy pisarze - Mons Kallentoft, Taavi Soininvaara czy Johan Theorin. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w spotkaniach autorskich z tymi pisarzami.

Festiwal zakończy się 2 grudnia.
« 1 »