nasze media Najnowszy numer MGN 10/2023

PAP/a

dodane 12.11.2010 09:32

Odkryto najstarszą krewetkę


Znaleziono najstarszy okaz skamieniałej krewetki, sprzed ok. 360 mln lat, która zachowała się wraz z mięśniami. Znalezisko pochodzi z terenu Oklahomy i wnosi nową wiedzę nt. ewolucji skorupiaków - informuje strona Kent State University.

Krewetki często trafiają na nasze talerze. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że te małe organizmy potrafią fosylizować, podobnie jak duże gady czy pradawne ssaki. Rodney Feldmann i Carrie Schweitzer z Wydziału Geologii na Kent State University informują o najstarszej odkrytej dotąd na świecie skamieniałej krewetce, która żyła być może nawet 360 mln lat temu.

"Poprzednia najstarsza, odkryta przez naukowców krewetka, pochodziła z Madagaskaru" - zauważa Feldmann. - Tamta była sporo młodsza, jej wiek szacowano na 245 mln lat. Skorupiak z Oklahomy jest więc od niej o 125 mln lat starszy".

Odkrycie wzbogaca wiedzę na temat starej grupy skorupiaków określanych wspólną nazwą dziesięcionogów, reprezentowanej m.in. przez krewetki, kraby, raki i homary. Inne skamieliny z podobnego okresu (organizmów z gatunku Palaeopalaemon newberryi) znajdowano już wcześniej na terenie stanów Ohio i Iowa. Zdaniem Feldmanna to raczej jednak krewetka z Oklahomy jest najstarszym dziesięcionogiem.

Skamieniała krewetka jest nie tylko niezwykle stara, ale i świetnie zakonserwowana. Zachowały się m.in. mięśnie wypełniające jej ogon. To rzadkość, najczęściej bowiem tkanki miękkie ulegają rozkładowi, zanim zdążą zamienić się w "kamień". Tym razem jednak warunki panujące na dnie, gdzie leżało martwe zwierzę, zadziałały konserwująco.

W tych samych skałach, w których znaleziono krewetkę, naukowcy natrafili też na inne kopalne organizmy, reprezentujące m.in. amonity, łodzikowce, ramienionogi i gąbki.

Krewetka mierzy ok. 7,5 cm.; otrzymała nazwę Aciculopoda mapesi.
« 1 »