nasze media Mały Gość 06/2024

KAI/a

dodane 22.10.2010 11:25

Relikwie św. Stefana w Warszawie


W niedzielę 24 października warszawski kościół św. Stefana otrzyma oficjalnie relikwie swego patrona – świętego króla Węgier, żyjącego na przełomie X i XI wieku. W tym dniu w tej samej świątyni rozpocznie także działalność duszpasterstwo Węgrów, mieszkających w naszej stolicy. Poinformowano o tym na konferencji prasowej w ambasadzie węgierskiej w Warszawie. Uczestniczył w niej m.in. metropolita warszawski, kardynał-nominat Kazimierz Nycz

Sprowadzenie relikwii św. króla Stefana jest częścią obchodów narodowego święta Węgrów – 54. rocznicy wybuchu Powstania 1956 i ogłoszenia III Republiki Węgierskiej. Odbędą się one w dniach 23-24 października i rozpoczną od złożenia wieńców przy tablicy upamiętniającej Powstanie (Krakowskie Przedmieście 5, godz. 11.00).

O 16.00 rozpocznie się spotkanie mieszkających w Warszawie Węgrów w sali liceum ss. nazaretanek, istniejącego obok kościoła, podczas którego m.in. zostanie wprowadzona wierna kopia historycznej korony św. Stefana i przewidziana jest część artystyczna. O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św., połączona z wniesieniem tej że kopii, pod przewodnictwem ks. prof. Endre Gála z Uniwersytetu Katolickiego im. Pétera Pázmány'ego. Liturgii w niedzielę (początek o 10.00) przewodniczyć będzie metropolita warszawski, kardynał-nominat Kazimierz Nycz.
« 1 »