nasze media Mały Gość 06/2024

KAI/a

dodane 08.10.2010 12:31

Miliony ludzi obejrzą konsekrację katedry Gaudiego


Prawie 7 tysięcy osób weźmie bezpośredni udział w konsekracji katedry Świętej Rodziny w Barcelonie, a 150 milionów na całym świecie będzie mogło obejrzeć uroczystości w telewizji. Słynną świątynię poświęci 7 listopada Benedykt XVI.

Wokół katedry zostanie ustawionych 40 tys. krzesełek, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w ceremonii konsekracji i we Mszy św. odprawionej z tej okazji. Będą oni mogli śledzić przebieg ceremonii na kilku dużych ekranach, które staną w różnych miejscach przed katedrą.

Wśród 1,1 tys. koncelebransów będzie wielu kardynałów, biskupów i opatów z całej Hiszpanii i z zagranicy. Natomiast wśród 6,9 tys. świeckich, którzy zostaną wpuszczeni do środka świątyni, znajdzie się 2,1 tys. wiernych z samej Barcelony, 180 z pozostałych archidiecezji i diecezji katalońskich.

Spodziewany jest również udział przedstawicieli władz państwowych, młodzieży, rodzin, robotników, którzy pracowali przy kończeniu katedry, a także chorych i przedstawicieli skupiających ich i opiekujących się nimi organizacji i stowarzyszeń, dziennikarzy i szeregu innych grup.

Zgodnie z ustalonym już planem, Benedykt XVI spotka się tam najpierw z rodziną królewską, po czym rozpoczną się obrzędy konsekracji świątyni, będącej już jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych na świecie. Jej twórcą jest barceloński architekt Antoni Gaudí (1852-1926), który jednak nie zdążył ukończyć swego dzieła, od początku odznaczającego się niezwykłością pomysłów, kształtów i barw.

« 1 »