nasze media MGN 05/2024

PAP/a

dodane 04.10.2010 13:52

Wszczepiono pierwsze stałe sztuczne serce


W watykańskim szpitalu pediatrycznym w Rzymie przeprowadzono w sobotę pierwszą na świecie operację wszczepienia stałego sztucznego serca. Wszczepiono je 15-letniemu chłopcu.

Urządzenie ma 4 centymetry wielkości i zostało w komunikacie medycznym opisane, jako "pompa hydrauliczna zasilana elektrycznie", umieszczona całkowicie w klatce piersiowej, by zmniejszyć ryzyko infekcji. Połączona jest z baterią, którą pacjent nosi na pasku.

Ponadto w komunikacie prasowym mowa jest o tym, że pionierska operacja otwiera nowe perspektywy terapeutyczne i nadzieje dla pacjentów, którym potrzebny jest przeszczep serca, ale i dla takich, jak operowany 15-latek, którzy z powodów klinicznych nie kwalifikują się do tego, by otrzymać organ od dawcy.

Do tej pory tego typu operacjom poddawano wyłącznie pacjentów dorosłych - przypominają lekarze. Wszczepienie stałego sztucznego serca nastolatkowi możliwe było dzięki zmniejszeniu inwazyjności zabiegu oraz zmianie sposobu zasilania sztucznego serca.

W związku z ogólnym stanem pacjenta - poinformował szpital - oraz innowacyjnością przeprowadzonej operacji lekarze wstrzymują się na razie ze stawianiem wszelkich prognoz.
« 1 »