nasze media Mały Gość 06/2024

BP KEP/p

dodane 04.10.2010 13:12

10 października – 10. Dzień Papieski


„Odwaga Świętości” – to hasło przyświeca jubileuszowemu, obchodzonemu po raz dziesiąty Dniowi Papieskiemu. Główne obchody odbędą się od 6 do 10 października w Warszawie i Krakowie. To także czas zbiórki na rzecz stypendystów i budowania „żywego pomnika” Jana Pawła II.

Wczoraj w kościołach w całym kraju odczytywany był list pasterski biskupów przed Dniem Papieskim. „Tegoroczny Dzień Papieski wpisuje się (...) w duchowe przygotowanie naszego narodu do oczekiwanej beatyfikacji Jana Pawła II” – podkreślili w nim biskupi.

Tegoroczny plakat, informujący wiernych o Dniu Papieskim, ukazuje ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ojca Świętego Jana Pawła II, którzy „stali się symbolami, realizując otrzymaną od Chrystusa kapłańską, biskupią i papieską misję. Jednak nade wszystko fascynowała ich odwaga w dążeniu do świętości”.

Centralne obchody X Dnia Papieskiego rozpoczną się panelem dyskusyjnym o świętości. Czy w mediach jest miejsce na świętość i czy polska młodzież wierzy odważnie? – m.in. na takie pytania będą w środę, 6 października, o godz. 12.00 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odpowiadać dziennikarze z różnych mediów. W sesji weźmie udział przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Kazimierz Nycz.

W sobotę, 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS 2010. Są one co roku przyznawane przez Fundację dla docenienia dorobku osób i instytucji, których działalność przyczynia się do podkreślenia godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Uroczystość będzie transmitować Program 2 Telewizji Polskiej od godz. 16.35.

W przeddzień X Dnia Papieskiego orędzie w Programie 1 TVP wygłosi o godz. 20.00 przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Obchody niedzielne rozpocznie o godz. 9.00 Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, celebrowana po raz pierwszy przez nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore.
Homilię wygłosi wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” abp Tadeusz Gocłowski. Msza będzie transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia. W tym dniu w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach Mszy św. o godz. 10.00 będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

Wieczorem zaś, o godz. 18.00, w kościele akademickim św. Anny w Warszawie abp Kazimierz Nycz będzie koncelebrował Mszę św. inaugurującą rok akademicki, z udział rektorów warszawskich uczelni wyższych. Po tej Eucharystii na placu przed kościołem św. Anny odbędzie się „Apel Warszawy z Ojcem Świętym”, który poprowadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” studiujący w Warszawie. Ostatnim punktem programu obchodów centralnych będzie koncert galowy „Jan Paweł II – Odwaga Świętości”, który zacznie się o godz. 20.00 na placu przed kościołem akademickim z udziałem polskich i zagranicznych artystów.

W niedzielę, 10 października, odbędzie się kolejna zbiórka na stypendia dla stypendystów fundacji. Kampanii towarzyszy akcja SMS-owa. Już od 15 września do 31 października fundusz stypendialny można wesprzeć, wysyłając SMS o treści „POMOC” pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwoniąc pod numer 0704 20 7250 (2,48 z VAT).

Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
« 1 »