nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

PAP/a

dodane 23.09.2010 09:49

Zakończenie Igrzysk Olimpiad Specjalnych


Wieczorem w hali warszawskiego Torwaru zgaśnie Ogień Nadziei zapalony w greckim mieście Aleksandropolis, który płonął w stolicy od soboty. Pierwsza dama RP Anna Komorowska oznajmi: piąte Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych ogłaszam za zamknięte.

Flaga zostanie przekazana Belgom, którzy w 2007 roku jednym głosem przegrali rywalizację z Polską o prawo przeprowadzenia tej imprezy. Teraz zorganizują zawody w 2014 roku.

Dyrektor Komitetu Organizacyjnego ELIOS 2010 Bogusław Gałązka powiedział PAP, że jest mu bardzo przykro, iż nie wszyscy chętni będą mogli uczestniczyć w ceremonii zakończenia Igrzysk, która zbiegła się z pożegnaniem lata i powitaniem jesieni.

"Hala Torwaru może pomieścić tylko 3700 osób, a potrzeby mamy co najmniej dwukrotnie większe. Nie ma w stolicy zamkniętego pomieszczenia na taką liczbę widzów. Samych sportowców jest półtora tysiąca, a do tego dochodzą ich trenerzy, osoby towarzyszące, rodziny" - wyjaśnił.

Zaznaczył przy tym, że najbardziej żal mu ponad dwóch tysięcy wolontariuszy, gdyż wykonali wspaniałą pracę, bardzo wysoko ocenioną przez wszystkie ekipy.

Od niedzieli 1500 zawodniczek i zawodników z 56 krajów rywalizowało na sześciu stołecznych obiektach w dziewięciu dyscyplinach: bowlingu, lekkoatletyce, jeździe szybkiej na wrotkach, koszykówce, 7-osobowej piłce nożnej kobiet, badmintonie, tenisie ziemnym i stołowym oraz trójboju siłowym.

Ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i ponad trzy miliony sportowców oraz drugie tyle trenerów, działaczy i wolontariuszy. W Polsce jest ok. miliona osób z upośledzeniem umysłowym.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione