nasze media Najnowszy numer MGN 10/2021

KAI/p

dodane 20.09.2010 09:58

Ojciec Święty w Wielkiej Brytanii


Spotkania z królową Elżbietą II i najważniejszymi osobami w państwie, uroczystości z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych, spotkania międzyreligijne i ekumeniczne oraz beatyfikacja kardynała Johna Henry'ego Newmana – to najważniejsze punkty 17 zagranicznej wizyty apostolskiej Benedykta XVI, która odbyła się od 16 do 19 września.

Ojciec Święty odwiedził cztery miasta w Szkocji i Anglii: Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham. Papież zdobył sobie na Wyspach Brytyjskich uznanie i szacunek.

Jak zwykle podczas pielgrzymek papież wiele miejsca poświęcił młodzieży. Spotykając się 17 września na terenie kampusu Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny z 4 tys. uczniów katolickich placówek edukacyjnych z całej Wielkiej Brytanii Benedykt XVI wezwał młodych Brytyjczyków „do stawania się świętymi” i prosił ich, aby nie „zadowalali się drugorzędną doskonałością”.

Natomiast podczas spotkania 18 września po Mszy św. w westminsterskiej katedrze z 2,5 tys. młodzieży reprezentującej wszystkie parafie Anglii, Walii i Szkocji Benedykt XVI przypomniał, że wszyscy zostaliśmy stworzeni do miłości. Przestrzegł młodych Brytyjczyków przed egoizmem, zawiścią i pychą. Przywołał przykład bł. Matki Teresy z Kalkuty, wielkiej Misjonarki Miłości, która przypominała, że „dawanie miłości, czystej i szlachetnej, jest owocem codziennych decyzji”.

Szczytowym punktem papieskiej wizyty była beatyfikacja kard. Johna Henry’ego Newmana, XIX-wiecznego teologa i filozofa. We Mszy św. beatyfikacyjnej w Cofton Park w Birmingham wzięło udział ponad 55 tys. osób. Była to pierwsza uroczystość beatyfikacyjna od początku pontyfikatu, której papież przewodniczył osobiście. Papież ogłosił, że liturgiczne wspomnienie błogosławionego będzie miało miejsce 9 października
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  kawa
 • 2
  Anonymous
 • 3
  Alex
 • 4
  maryniakopec
  ostatnia aktywność: 07.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 36
 • 5
  gr3

Najwyżej docenione