nasze media Najnowszy numer MGN 11/2018

Radio Watykańskie/p

dodane 06.09.2010 09:37

Krótka historia watykańskich ogrodów


Rosną tu rzadkie rośliny ale i bananowce, tytoń, aksamitki, a siostry z klauzurowego klasztoru uprawiają warzywa, które trafiają na papieski stół.

Leon XIII to nie tylko nestor katolickiej nauki społecznej, ale również wielki myśliwy. Ponieważ za jego pontyfikatu Państwo Kościelne ograniczało się już jedynie do Watykanu, papieskie łowy urządzano więc w ogrodach watykańskich, a dokładniej w ich górnej, bardziej zalesionej części.

Istniejące od połowy XIII w. ogrody pełniły na przestrzeni wieków bardzo różną rolę. Za Piusa IV w XVI w. były one prawdziwym botanicznym skarbcem. Jednym z zadań ówczesnych nuncjuszy było przesyłanie do Watykanu nasion i sadzonek roślin, które nie rosną we Włoszech. W ten sposób od króla Hiszpanii Filipa II trafił do Watykanu tytoń, pikantne papryki i aksamitki. Inny monarcha dostarczył zaś papieżowi bananowce. Niemal zawsze ogrody watykańskie zaopatrywały również papieską kuchnię w świeże warzywa. Dziś ogródek warzywny pielęgnują siostry z klasztoru klauzurowego, który w Watykanie założył Jan Paweł II.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 1
  wojas004
  ostatnia aktywność: 17.11.2018
  łączna liczba komentarzy: 104
 • 3
  AnnaŻ
  ostatnia aktywność: 03.05.2018
  łączna liczba komentarzy: 2
 • 4
  Mosiosława
  ostatnia aktywność: 26.10.2017
  łączna liczba komentarzy: 10
 • 5
  katolikwojownik