nasze media Najnowszy numer MGN 02/2023

PAP/a

dodane 27.08.2010 13:31

Gra "Segment, czyli PRL dla początkujących"


Gra pt. "Segment, czyli PRL dla początkujących" powstanie na jednym z trawników przy Placu Solidarności, obok pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Wśród haseł są m.in. słowa "Pewex", "łapówka" i "przymusowa emigracja". Inauguracja gry 7 września.

Katarzyna Dambiec z Fundacji Centrum Solidarności przygotowującej grę powiedziała PAP, że będzie ona rozgrywana na podobnych zasadach, jakie obowiązują w grach typu "Chińczyk" i "Monopoly".

Gra będzie się rozgrywać na planszy o powierzchni prawie 100 m kw. Będzie na niej 56 pól gry, jedno pole przeznaczone na łapówki i jedno z instrukcją gry. Na każdym betonowym polu o pow. 1 m kw. będą opisy lub polecenia dla graczy. Na środku planszy będą umocowane dwie kostki. "Podobnie jak w filmie +Miś+ będą one umocowane na łańcuchu" - podkreśliła Dambiec. Pionkami w grze będą gracze.

Wyjaśniła, że polecenia będą dotyczyły m.in. życia codziennego w PRL, strajku w stoczni w 1980r. i stanu wojennego. Gracze będą musieli wykonać zadania ruchowe i artystyczne, np. roznieść ulotki, dać albo przyjąć łapówkę.

W "segment" może jednocześnie grać od dwóch do sześciu osób oraz grupy zorganizowane, np. klasy. Wówczas daną klasę na planszy reprezentuje kapitan, a reszta uczniów wypełnia zadania. Dambiec poinformowała, że już są zgłoszenia do udziału w grze.

Plansza zostanie zamontowana na stałe. Korzystanie z niej będzie bezpłatne. Podczas oficjalnej inauguracji gry 7 września mają zagrać m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i podróżnik Marek Kamiński.
« 1 »