nasze media Najnowszy numer MGN 07/2021

PAP/a

dodane 26.08.2010 15:03

Odkryto gatunek miniaturowych żab


Jeden z najmniejszych na świecie gatunków żab, wielkości ziarna grochu, odkryto na wyspie Borneo w Azji południowo-wschodniej - informuje periodyk "Zootaxa".

Płazy te żyją na roślinach zwanych dzbanecznikami, a kijanki rozwijają się w charakterystycznie ukształtowanych kielichach tych kwiatów.

Mini żabki odkryto na skraju drogi wiodącej na szczyt góry Gunung Serapi, leżącej w granicach Parku Narodowego Kubah na Borneo. Gatunek nazwano Microhyla nepenthicola. Część nazwy zapożyczono od rośliny, w okolicy której występują małe żabki, Nepenthes ampullaria. To jeden z gatunków dzbaneczników, których kwiaty przypominają kształtem kulisty dzban, a rosną w cienistych, wilgotnych lasach Borneo. Żaby składają jaja na brzegach dzbana, a kijanki rozwijają się w płynie wypełniającym kielich.

Dorosłe samce są nie większe, niż ziarno grochu - osiągają od 10,6 do 12,8 mm. Z powodu tak drobnych rozmiarów dostrzeżenie ich w lesie okazało się nie lada wyzwaniem. Naukowcy wyśledzili je jednak po odgłosach. Kumkanie zaczyna się przeważnie o zmroku, gdy samce zbierają się na dzbanecznikach. Wydają kilkuminutowe serie chrapliwych odgłosów, przerywane chwilami ciszy. "Żabia symfonia" może trwać nawet kilka godzin.

"Widziałem już podobne okazy w zbiorach muzeum, liczących ponad sto lat. Naukowcy mogli sądzić, że to młode innych gatunków, ale okazuje się, że są one osobnikami dorosłymi tego nowo odkrytego mikroskopijnego gatunku" - mówi jeden z odkrywców, dr Indraneil Das z Institute of Biodiversity and Environmental Conservation na Universiti Malaysia Sarawak.

Płazy są jedną z grup zwierząt, które najgorzej znoszą zmiany w środowisku. Jednej trzeciej gatunków grozi wymarcie. Są to zwierzęta pożyteczne - zjadają owady, w tym wiele szkodników upraw i owadów roznoszących choroby, pomagają też utrzymać równowagę w ekosystemach słodkowodnych.
« 1 »

Najaktywniejsi użytkownicy

 • 2
  Mikotka
  ostatnia aktywność: 03.04.2020
  łączna liczba komentarzy: 44
 • 3
  Nacixxx
  ostatnia aktywność: 28.01.2020
  łączna liczba komentarzy: 7
 • 4
  kociaczek
 • 5
  aniela_b

Najwyżej docenione